Przejdź do
15 powodów i atrakcji, dla których Twoje dziecko pokocha Berlin

15 powodów i atrakcji, dla których Twoje dziecko pokocha Berlin

2 sierpnia, 2019 | Niemcy

Berlin, stolica Niemiec i zarazem największe miasto tego kraju, jest bliżej, niż się wydaje. Od granicy z Polską dzieli je jedynie 90 kilometrów. To tylko kilka godzin podróży samochodem. Za każdym razem przyjmuje nas z otwartymi ramionami. Uśmiechnięci, wielokulturowi i życzliwi ludzie, najlepszy jaki do tej pory widziałam transport miejski oraz mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Do tego nie jest wcale drogo. Berlin jest uznawany za jedno z bardziej liberalnych i otwartych miast w Europie. To ulubione miejsce hipsterów oraz artystów. Okazuje się, że sprawdzi się nie tylko w przypadku miłośników historii i zwiedzania, ale także dla rodzin z dziećmi. Jeśli chcecie zobaczyć Berlin naszymi oczami – zapraszam. Wpis jest zbiorem naszych 6 podróży z dziećmi do stolicy Niemiec, a i tak mam poczucie, że jeszcze wiele zostało nam do zobaczenia. Kolejność rankingu- nieprzypadkowa;)

1. Kolorowy świat czekolady Ritter Sport

Nie wiem jak Wy, ale ja czekoladkę Ritter Sport uwielbiam. Kiedy dowiedziałam się, że w samym centrum Berlina mogę sobie zrobić własną, nie wahałam się ani chwili. W sklepie mamy dwie możliwości: warsztaty, na których sami robimy czekoladę (uprzedzam, że przyda się znajomość niemieckiego, więc to opcja nie dla wszystkich) oraz zamówienie spersonalizowanego wyboru. Na naszych oczach powstaje małe cudo, które już po pół godziny chłodzenia można zjeść. Nie jest to droga opcja, bo tabliczka kosztuje ok. 5 Euro. Za to podejmowane decyzje były niezwykle trudne. Przecież nie mogło zabraknąć żelków, bezików, złotej posypki, kolorowych groszków i wszystkiego słodkiego o czym tylko marzą nasze dzieci (i oczywiście my;). Ponieważ jest to sklep, to pamiętajcie, że w niedzielę zamknięte. Adres: Französische Straße 24

Sklep czekoladek Ritter Sport

2. Ogrody całego świata (Gärten der Welt) oraz kolejka linowa w Berlinie

Absolutnie naszym największym dotychczasowym odkryciem są Ogrody świata, które znajdują się nieco dalej od centrum, w dzielnicy Marzahn. Na kilkudziesięciu hektarach spacerując przez rozległy park podziwiać można ogrodowe przestrzenie założone według reguł obowiązujących w różnych zakątkach świata. Podobno w ogrodzie japońskim na wiosnę wygląda rzeczywiście jak w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest też ogród balijski, libański, afrykański, australijski i w stylu orientalnym. Włoski i brytyjski wydają się być nam bliższe, a poza tym mieliśmy już okazję podziwiać je na żywo, odwiedzając te kraje. Pobyt w ogrodach to kilkugodzinna podróż międzykontynentalna. W parku znajduje się też cudowny plac zabaw (więcej o placach zabaw w Berlinie przeczytacie tu), roślinny labirynt, którego rozpracowanie zajęło nam aż 30 minut. Tuż przy parku można wsiąść do prawdziwej kolejki linowej i podziwiać Berlin z wyższej perspektywy. Na powyższe atrakcje warto zarezerwować co najmniej pół dnia. Często po godzinie 16 można kupić tańszy, tzw. wieczorny bilet wstępu. W poszukiwaniu promocji, warto zapytać w kasie lub zajrzeć na www.gaertenderwelt.de – zazwyczaj jest jakaś opcja rodzinna, łączona itp. Nie spodziewałam się, że w środku Europy odbędę podróż na wszystkie kontynenty. To miejsce zdecydowanie odwiedzić trzeba. Czy jest się małym czy dużym, ogromne wrażenie robi na wszystkich. Adres: Blumberger Damm 44

Plac zabaw w Ogrodach Świata

3. Berlińskie place zabaw

Place zabaw w Berlinie zasługują na oddzielny wpis, a w zasadzie dwa wpisy. Są to ogromne, starannie przemyślane, drewniane(!) przestrzenie stanowiące wyzwanie dla dzieci w każdym wieku. Bardzo często są to także tematyczne projekty. Na berlińskich placach zabaw znajdziemy m.in.: domy czarownic, indiańskie wioski, statki pirackie, dinozaury i smoki oraz bajkowe zamki dla małych księżniczek tudzież rycerzy. Jeśli do tego dołożymy ogrodzenia oraz dbałość o wkomponowanie ich w istniejącą wokół przestrzeń miejską, to właściwie sama mam ochotę na nich się bawić. Szczegółową mapę i mnóstwo zdjęć berlińskich placów zabaw znajdziecie we wpisach Top 10 placów zabaw w Berlinie cz.1 oraz Top 10 placów zabaw w Berlinie cz.2.

4. Berlińskie Zoo

Mimo że nie jestem zwolenniczką i wielką fanką obiektów typu zoo, to Ogród Zoologiczny w Berlinie (Zoologischer Garten Berlin) mnie zachwycił. To jeden z największych tego typu obiektów w Niemczech oraz jeden z największą liczbą gatunków zwierząt na świecie. Obecnie na 35 ha znajduje się tu blisko 14.000 zwierząt z 1.500 różnych gatunków. Nie sposób wymienić wszystkich, ale nam spodobały się pandy, które mieliśmy okazję zobaczyć pierwszy raz w życiu. Na uwagę zasługuje także pawilon z ptakami całego świata. Niektóre z nich, te niegroźne, żyją w wolierach, do których zwiedzający mogą wchodzić do środka. Zoo zostało otwarte 1 sierpnia 1844 roku i było pierwszym ogrodem zoologicznym w Niemczech. Jest z 2,6 mln gości rocznie jednym z najchętniej zwiedzanych ogrodów w Europie. Ciekawostką jest, że w Berlinie znajduje się również Tierpark Berlin. To zoo we wschodniej części miasta, które powstało w 1955 roku po podziale miasta murem. Podobno też jest fajne, ale jego zwiedzanie jeszcze przed nami. Adres: Hardenbergpl. 8

Wejście do Berlińskiego Zoo

5. Tropiki pod Berliniem czyli Topical Islands

Ten największy w Europie aquapark tropikalny pod kopułą zasługuje na osobny wpis. Mimo że znajduje się w miejscowości Krausnick, 70 km od Berlina to musiał znaleźć się także w zestawieniu TOP dla dzieci. Pobyt w parku to odskocznia od codzienności i wspaniała rodzinna zabawa.

Hala ma 360 m długości, 210 m szerokości i 107 m wysokości! Południowa ściana pokryta jest folią przepuszczającą promienie słoneczne, tak by zasadzone tu rośliny mogły rosnąć. Pod kopułą są dwa tropikalne baseny. Morze Południowe, na którego brzegu znajduje się piaszczysta plaża oraz otoczona palmami i chatami tuż nad wodospadem Laguna. Dla fanów wodnej rozrywki są 4 duże zjeżdżalnie o różnym stopniu trudności, a dla najmłodszych strefa Jungle Splash. Tropical Islands to jednak nie tylko aquapark, ale przede wszystkim las tropikalny, w którym rośnie ok. 50 tys. roślin tropikalnych należących aż do 600 gatunków. Żyją tu flamingi. Można pobawić się także w Klubie Tropino czyli małpim gaju. 

Na terenie Tropical Islands jest kilka możliwości noclegu: ekskluzywne lub rodzinne apartamenty w domkach oraz ustawione na plaży namioty. Bilet całodzienny to koszt ok. 50 Euro dla osoby dorosłej i ok. 40 Euro dla dziecka. Koszt noclegu różni się w zależności od wybranej opcji: namiot safari od 75 Euro /osoba), apartament od 120 Euro/ osoba. W tej cenie mamy już także wstęp do Tropical Islands. Koszt pobytu jest dość wysoki, ale gwarantuję Wam, że warto!

6. Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum)

Istniejące od 1982 roku Niemieckie Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum) należy do najciekawszych i jednocześnie największych muzeów w Berlinie. Swoją obecną nazwę otrzymało w 1996 roku, a w 2003 roku otwarto nowe skrzydło, na szczycie którego zainstalowano amerykański samolot Douglas C-47B, stanowiący do dziś znak rozpoznawczy obiektu. W sekcjach poświęconych: kolejnictwu, lotnictwu, transportowi drogowemu oraz żegludze znajdziemy prawdziwe pociągi, samoloty, statki i mnóstwo innych ciekawych obiektów. Dlatego muzeum nie da się zwiedzić szybko – minimalny czas potrzebny, aby przejść przez wszystkie wystawy to ok. 2 godziny. Gwarantuję, że ani dzieci ani wy nie będziecie się tam nudzić. Adres: Trebbiner Straße 9

Amerykański samolot Douglas C-47B na dachu Muzeum Techniki

7. East side gallery

Pewnie niektórzy z Was zdziwią się, dlaczego oryginalne fragmenty muru berlińskiego znajdują się w zestawieniu dla dzieci. Przecież mur to 156 km dawnego symbolu podziału Europy, nietolerancji i wykluczenia. Jestem zdania, że właśnie tą trudną lekcję można przekazać dzieciom spacerując wzdłuż East Side Gallery. To usytuowana nad Sprewą galeria – pomnik dla wolności – stworzona przez artystów z całego świata na fragmencie muru o długości 1316 m. Znajdziecie ją między stacjami S-bahnu Ostbahnhof i Warschauer Str. Pod setką kolorowych obrazów skrywa się bardzo ważny przekaz. Spacer jest darmowy.

.
East Side Gallery
East Side Gallery
East Side Gallery

8. Ludzik ze świateł – sklep Ampelmann

Zdecydowanie jednym z bardziej znanych symboli Berlina jest ludzik ze świateł ulicznych wschodniej części miasta tzw. Ampelmann. W mieście znajdziecie kilka sklepów z jego wizerunkiem, m.in. przy słynnej Bramie Brandenburskiej oraz w malowniczych pasażach Hackesche Höfe. W ten sposób wy zwiedzacie zabytki Berlina, a dzieci mają chwilę frajdy dla siebie. W sklepie oprócz wystawy świateł ulicznych z całego świata, zakupić można m.in. żelki lub makaron w kształcie słynnego ludzika. Które dziecko się temu oprze?

9. Najlepsze lody są … w Berlinie

Lato w Berlinie to doskonały czas, aby spróbować tutejszych lodów. Nam udało się już odwiedzić pewnie kilkanaście lodziarni i wszystkie mogę zdecydowanie polecić! Eispatisserie Hokey Pokey ma w mieście kilka lokalizacji m.in. Berliner Str. 49a oraz Stargarder Str. 73. Eispiraten to jedna z najbardziej znanych lodziarni w Berlinie, dlatego kolejka (szczególnie w weekendy) jest prawie tak długa, jak w najsłynniejszej budce z kababem (Mustafa’s Gemüse Kebab przy stacji metra Mehringdamm;) W kolejce warto też poczekać do GimmeGelato, m.in. w berlińskim Zoo oraz na Potsdamer Platz. Waffel oder Becher znajdziecie także w kilku lokalizacjach, m.in. w turystycznym centrum czyli na słynnych dziedzińcach Hackescher Höfe (Rosenthaler Str. 40 – 41). Zwiedzając East Side Gallery warto przejść przez słynny most Oberbaumbrücke dzielący niegdyś wschód od zachodu. Tuż za mostem polecam dwie lodziarnie: Duo – Sicilian Ice Cream oraz Zàgara – gelato e caffè.

10. Discovery Centrum LEGO

Zapewne wszyscy słyszeli o Billund – miasteczku LEGO w Danii. Jego namiastkę można znaleźć w Berlinie. Jest to Discovery Centrum LEGO. To sala zabaw ze stołami, przy których dzieci mogą budować z klocków, karuzela i tunel strachu oraz ekspozycja budowli z klocków – modeli prawdziwych berlińskich budynków i metra. Adres: Potsdamer Str. 4

Oprócz płatnej atrakcji, jest też miejsce, które naszym dzieciom także przypadło do gustu. To sklep LEGO (Tauentzienstraße 20). Niby zwykły sklep, a jednak na każdym poziomie czekają niespodzianki. Na ostatnim piętrze wielka plansza przyczepiona do ściany oraz pełne klocków pudło zachęcają dzieci do wspólnego budowania. W dniu naszych odwiedzin tematem był kosmos. Dzieci dostały wydrukowane instrukcje jak ułożyć kosmiczne dzieła i ochoczo zabrały się do pracy. W świecie LEGO nieumiejętność niemieckiego nie jest przeszkodą;) Po godzinnym wspólnym układaniu oprócz satysfakcji, otrzymały małe pamiątkowe zestawy klocków. Do lepszego miejsca nie mogliśmy trafić – w dodatku za darmo.

Lego Store
Lego Store

11. Muzeum Historii Naturalnej (Museum für Naturkunde)

Muzeum Historii Naturalnej (Museum für Naturkunde) miało być hitem drugiego dnia naszej wyprawy. Rzeczywiście już od wejścia zrobiło na nas i dzieciach ogromne wrażenie, ponieważ w pierwszej sali znajduje się największy na świecie zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura. Ale pozostałe eksponaty nie były dla dzieci (5 i 9 lat) mniej ciekawe. Plus za przewodniki w języku polskim, minus za niewielką interaktywność. Adres: Invalidenstraße 43

Muzeum Historii Naturalnej

12. Berlin inaczej czyli statek wycieczkowy i autobus piętrowy

Kiedy nasze dzieci zmęczą się trochę zwiedzaniem, polecam obejrzeć Berlin z „pozycji siedzącej”. Pierwszy pomysł to przejażdżka piętrowym autobusem linii 100 podążającym wzdłuż pierwszej po upadku muru trasy wschód-zachód. Ten miejski autobus ma przystanki przy wszystkich ciekawych zabytkach Berlina i można nim jeździć w ramach biletu komunikacji miejskiej. Drugi pomysł to Berlin z perspektywy statku wycieczkowego. Miasto oferuje wspaniałą pełną zakrętów, kanałów i wysepek rzekę. Rejsy są płatne i trwają od jednej do kilku godzin, a statki odpływają właściwie co chwilę tuż obok stacji S-bahn Hackescher Markt, niedaleko katedry Berliner Dom.

Piętrowy autobus miejski linii 100

13. Wieża telewizyjna (Fernsehturm) na Alexanderplatz

My do tej pory nie wjechaliśmy na wieżę telewizyjną. Ale wyobrażam sobie, że musi być to niesamowita przygoda podziwiać miasto z kuli, która znajduje się ponad 200 m nad ziemią. Sama wieża mierzy 368 metrów, jest najwyższym budynkiem w Niemczech i czwartym co do wielkości wolnostojącym obiektem w Europie. Można ją zatem dostrzec prawie z każdego miejsca w mieście. Będąc w Berlinie na pewno ją zobaczymy:)

Wieża telewizyjna
Urania – Weltzeituhr

14. Classic Remise

Classic Remise to „świątynia” dla każdego małego fana zabytkowej motoryzacji. Wygląda jak muzeum, ale nim nie jest. To centrum samochodów zostało otwarte w 2003 roku w zabytkowej zajezdni tramwajowej, pierwotnie wybudowanej w czasach cesarskich, w początkach XX wieku. Można tu zobaczyć najciekawsze i jedne z najdroższych zarówno zabytkowych jak i bardzo nowoczesnych pojazdów … za darmo. Możesz zwiedzać, robić zdjęcia, nagrywać filmiki i przede wszystkim podziwiać. Adres: Wiebestraße 36 – 37

15. Park linowy, kolejka wąskotorowa i miniatury zabytków Berlina w parku miejskim w dzielnicy Wuhlheide

Parki linowe odwiedzamy praktycznie w każdym mieście, w którym jesteśmy (Gdańsk, Poznań, Warszawa). I w Belinie nie mogło być inaczej. Na Wuhlheide znaleźliśmy dla naszych dzieci raj lub raczej małpi gaj. W parku znajdują się 2 trasy dedykowane „krasnalom” oraz 7 tras dla starszych dzieci, a nawet dorosłych. W Niemczech, inaczej niż w Polsce, płacimy za czas spędzony w parku, a nie za poszczególne trasy. Dodatkowo inny rodzaj zabezpieczenia (bez przepinania) nawet na chwilę nie daje możliwości wypięcia się z trasy. Dwie godziny zabawy w zupełności wystarczyły, aby zdobyć wszystkie przeszkody nawet po kilka razy. Pamiętajcie, że przed wejściem trzeba odbyć szkolenie, więc niezbędna jest znajomość języka obcego(!). Nie musi być niemiecki. Szkolą też w angielskim, przy czym wystarczyło, że język znał dorosły, który na bieżąco tłumaczy wszystko dzieciom.Adres: An der Wuhlheide 199

Tuż obok parku odkryliśmy atrakcję trochę już przykurzoną, ale świetną. Park miniatur wszystkich berlińskich i brandenburskich zabytków. I tak nasze dzieci zwiedziły, nie męcząc się, w godzinkę całe miasto. Adres: An der Wuhlheide 81

Park miniatur (ewangelicki Kościół Pamięci)

Wychodząc z parku można też odbyć podróż wąskotorową kolejką parkową. Podróż takim pociągiem to przygoda sama w sobie. Ale ponieważ kilka dni wcześniej jechaliśmy podobną w Dreźnie, tym razem nie skorzystaliśmy z tej atrakcji i kolejka odjechała bez nas. Adres: S-bahn Wuhlheide

Wąskotorowa kolejka parkowa Wuhlheide

Zostaw wiadomość

Dołącz do naszej listy mailingowej

    Śledź nas na Instagramie