Przejdź do
Top 10 placów zabaw w Berlinie (cz. 1)

Top 10 placów zabaw w Berlinie (cz. 1)

24 września, 2020 | Niemcy

Odkąd zaczęliśmy z dziećmi regularnie podróżować do Berlina, to nieustannie zachwycam się tutejszymi placami zabaw. Są to ogromne, starannie przemyślane, drewniane(!) przestrzenie stanowiące wyzwanie dla dzieci w każdym wieku. Bardzo często są to także tematyczne projekty. Na berlińskich placach zabaw znajdziemy m.in.: domy czarownic, indiańskie wioski, statki pirackie, dinozaury i smoki oraz bajkowe zamki dla małych księżniczek tudzież rycerzy. Jeśli do tego dołożymy ogrodzenia oraz dbałość o wkomponowanie ich w istniejącą wokół przestrzeń miejską, to właściwie sama mam ochotę na nich się bawić. Patrząc na te wszystkie place zabaw, które do tej pory odwiedziliśmy, mam wrażenie, że Berlin to miasto stworzone nie tylko dla hipsterów, ale przede wszystkim dla dzieci!

Moja rada: nie warto jechać z dziećmi na plac oddalony od Was tylko dlatego, że zobaczyliśmy zdjęcie u kogoś na blogu lub w Internecie. Będąc w Berlinie wpisujcie po prostu w mapach hasło Spielplatz. Gwarantuję, że znajdziecie coś w pobliżu i będzie to naprawdę coś fajnego:)

Na poniższej mapie zaznaczyłam na niebiesko place zabaw z tego wpisu. Na czerwono zaznaczone są place z drugiej części wpisu, które znajdziecie tu.

Plac zabaw bajkowy (Märchenspielplatz)

Ten plac zabaw (lokalizacja: Heinrich-Lassen-Park, Schöneberg) jest bajkowy nie tylko ze względu na swoją tematykę. Jest absolutną kwintesencją tego o czym pisałam powyżej: drewniany, na piasku, zróżnicowany, wymagający i jednocześnie bezpieczny. Można tu spędzić naprawdę długie godziny.

Plac zabaw zamek (Wartburgplatz)

Dwie przecznice dalej, w parku na Wartburgplatz znajdziemy zamek, na którym odbył się pewnie niejeden rycerski pojedynek. Jest to drewniana konstrukcja w stylu średniowiecznej fortecy kryjąca na kilku poziomach labirynty oraz tajemne przejścia.

Plac zabaw zamek (Nelly-Sachs-Park)

Kolejny zamek, a może bardziej domek czarownicy, znajduje się w parku Nelly Sachs-Park. Zjeżdżalnia, wspinaczka oraz osiatkowane przejścia – to wszystko jest częścią drewnianej konstrukcji umieszczonej między drzewami w parku. Ku uciesze dzieci na placu jest także tyrolka.

Plac zabaw Gleisdreieck

Tuż obok powyższego zamku znajduje się ogromna „wypoczynkowa” przestrzeń miejska Schöneberger Wiese, na której znajdziemy plac zabaw będący drewnianym torem przeszkód. To idealne miejsce idealnie nie tylko do zabawy, ale także na piknik, kawę lub inne napoje, ze względu na mnóstwo knajpek znajdujących się dookoła.

Plac zabaw dziki zachód (Wild West Spielplatz)

Mieć pod blokiem dziki zachód? W Berlinie wszystko jest możliwe. Na skrzyżowaniu ulic Frobenstr./Winterfeldstr. każde dziecko może choć na chwilę stać się kowbojem i wziąć udział w osiedlowym westernie.

Plac zabaw w Tiergarten (Spielplatz Tiergarten)

Tiergarten to największy berliński park miejski o powierzchni 210 ha. Znajduje się w samym centrum miasta, jest więc idealną przestrzenią do wypoczynku pośród otaczających go ze wszystkich stron zabytków. Jeśli jednak spacer to dla waszych pociech za mało, w parku znajdziecie także kilka ciekawych placów zabaw.

Plac zabaw przy Pałacu Bellevue (Spielplatz an der Akademie der Künste)

W pobliżu Zamku Bellevue, siedzibie niemieckiego prezydenta, warto zajrzeć na plac zabaw oznaczony na mapie jako Plac zabaw przy Akademii Sztuk Pięknych. Kolorowy tor przeszkód stworzony z drewna oraz lin zadowoli najbardziej wymagających małych podróżników.

Plac zabaw przy Zamku Charlottenburg (Klausenerplatz)

Przy innym berlińskim kompleksie parkowo-pałacowym Schloss Charlotenburg znajduje się drewniany plac zabaw w stylu kurnika. Na dzieci, oprócz kur, czeka mnóstwo wodnych atrakcji, m.in. pompy, rzeki i małe fontanny.

Plac zabaw z muralem słonia (Theodor-Wolff-Park)

Plac zabaw zlokalizowany w Theodor-Wolff Park, Kreuzberg znalazł się w rankingu także ze względu na swoje sąsiedztwo. Otóż w tle tego placu znajduje się chyba najbardziej kolorowy i niosący optymistyczne przesłanie mural w Berlinie. Mural namalowany na bloku przy ulicy Wilhelmstrasse 7 przedstawia wielobarwnego słonia w wyciągniętą trąbą bawiącego się balonem – kulą ziemską. Przekazem autora – Jadore Tonga – są tolerancja i jedność.

Wodny plac zabaw (Wasserspielplatz „Konrad in der Südsee”) w Ogrodach Świata

O Ogrodach Świata (Gärten der Welt, Blumberger Damm 44) mogłabym pisać godzinami. Szczegóły znajdziecie tu. Plac zabaw jest jedną z jego perełek. Oparty na powieści dla dzieci Ericha Kästnera, w której Konrad wyrusza w pełną przygód podróż na Morze Południowe ze swoim wujem i gadającym koniem cyrkowym Negro Kaballo. Znajdziecie tu ogromnego wieloryba wspinaczkowego, las wodny, gigantyczny hamak, trampolinę i wiele innych atrakcji.

Zostaw wiadomość

Dołącz do naszej listy mailingowej

    Śledź nas na Instagramie