Przejdź do
TOP 10 placów zabaw w Berlinie (cz. 2)

TOP 10 placów zabaw w Berlinie (cz. 2)

5 września, 2021 | Niemcy

Ten wpis jest kontynuacją zeszłorocznego TOP 10 placów zabaw w Berlinie. Zwiedzając miasta z dziećmi warto wiedzieć czy oprócz atrakcji opisywanych w przewodnikach, oferują coś dla najmłodszych turystów. Okazuje się Berlin to miasto wprost stworzone dla dzieci. Miejskie place zabaw są starannie przemyślane, drewniane(!) i stanowią wyzwanie dla użytkowników w każdym wieku. Bardzo często są to także tematyczne projekty. Znajdziemy na nich m.in.: cyrk, frytki z butelką keczupu, smoki oraz bajkowe zamki dla małych księżniczek tudzież rycerzy. Jeśli do tego dołożymy dbałość o wkomponowanie ich w istniejącą wokół przestrzeń miejską, to właściwie sama mam ochotę na nich się bawić.

Moja rada: nie warto jechać z dziećmi na plac oddalony od Was tylko dlatego, że zobaczyliśmy zdjęcie u kogoś na blogu lub w Internecie. Będąc w Berlinie wpisujcie po prostu w mapach hasło Spielplatz. Gwarantuję, że znajdziecie coś w pobliżu i będzie to naprawdę coś fajnego:)

Myślę, że temat wciąż pozostaje niewyczerpany. I dobrze. Bo im więcej placów zabaw, tym więcej … zabawy. Bawcie się więc dobrze: czytając i odwiedzając Berlin z dziećmi.

Na poniższej mapie zaznaczyłam na czerwono place zabaw z tegorocznego wpisu. Na niebiesko zaznaczone są te ubiegłoroczne, o których pisałam tu.

Plac zabaw cyrkowy (Zirkusspielplatz)

Kolorowe motywy cyrkowe w miejskim parku Biesdorf zachęcają dzieci do pomysłowej zabawy! Poszczególne części placu, takie jak „płonące pierścienie”, „silny Oskar” czy „żywa kula armatnia” połączone są mostkiem. W ten sposób dzieci przechodzą do głównej atrakcji czyli namiotu cyrkowego. Muszę przyznać, że ten plac zdecydowanie należy do moich „najulubieńszych”. Jest dość oddalony od centrum, ale w pobliżu znajdują się Ogrody Świata (Gärten der Welt), które także są na mojej subiektywnej liście top atrakcji dla rodziców z dziećmi w Berlinie. Warto tam zajrzeć.

Plac zabaw frytkowy (Pommesspielplatz)

Ten tematyczny plac zabaw w berlińskim Hellersdorf umożliwia dzieciom wspinanie się po stole i krzesłach, balansowanie na drewnianych żółtych frytkach oraz pizzy. Są też żelki i kolorowe drażetki, a dla równowagi owoce i warzywa. Największą atrakcją jest zjeżdżalnia z „butelki multiwitaminowego soku”. Znajduje się niedaleko placu cyrkowego oraz w pobliżu Ogrodów Świata (Gärten der Welt). Polecam połączyć wizytę w tych atrakcjach co gwarantuje dzień pełen wrażeń i udanej zabawy.

Plac zabaw Dracula

Plac zabaw w Buschkrug Park w Berlinie Neukölln jest jednym z największych placów zabaw w stolicy Niemiec. Na powierzchni 8 ha znajduje się kilka stref tematycznych. Zdecydowanie najbardziej przykuwa uwagę drewniany zamek Draculi z wieżą wspinaczkową oraz zjeżdżalnią. Wokół parku znajdziecie także mnóstwo drewnianych urządzeń do ćwiczeń równowagi i dobrej zabawy.

Plac zabaw smoczy (Drachenspielplatz)

Wyprawę do Krainy Smoków możecie przeżyć na placu zabaw przy Eisenzahnstrasse w dzielnicy Wilmersdorf. Oprócz dwugłowego czerwonego smoka ze zjeżdżalnią, znaleźć tu można drewnianego jeepa z ruchomą kierownicą. Pod drzewami znajduje się także huśtawka w kształcie gniazda.

Plac zabaw na Xantener Str.

W pobliżu czerwonego smoka znajduje się także plac zabaw z czerwoną wieżą na Xantener Str. Jeśli, zmęczeni zabawą, zgłodniejecie polecam zajrzeć do pobliskiego parku Preussenpark zwanego potocznie Thaipark. W weekendy park zamienia się w kolorowy i egzotyczny azjatycki świat pełen smaków i zapachów w wykonaniu mieszkańców przybyłych do stolicy Niemiec z Talandii, Wietnamu czy Korei.

Plac zabaw przy ogrodzie botanicznym

Berliński Ogród botaniczny jest trzecim co do wielkości ogrodem botanicznym świata, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z XVI wieku. Jeżeli dzieci zmęczone spacerem po zielonych 43 hektarach zechcą odpocząć, polecam odwiedzić pobliski plac zabaw w tematyce dinozaurów przy Fronhofer Str. Drewniane konstrukcje pełne gniazd i wspinaczek będą wyzwaniem nie tylko dla najmłodszych, ale także dla starszych dzieci.

Plac zabaw Volkspark Poczdam

Na terenie parku Volkspark w Poczdamie znajduje się niedawno otwarte Muzeum Biosfery czyli las tropikalny pod dachem. Po wyjściu z Muzeum warto wstąpić na tutejszy plac zabaw. Oprócz drewnianych konstrukcji, zjeżdżalni oraz bocianich gniazd znajdziecie tu także zabawy wodne.

Plac zabaw amerykański

Amerykański plac zabaw znajduje się w dzielnicy Steglitz-Zehlendorf (Harry-S.-Truman-Allee). Dzieci mogą wybrać się tutaj na wycieczkę po wszystkich stanach. Mapa objaśnia koncepcję projektu i pokazuje gwiazdki opatrzone skrótem pocztowym danego stanu. Kolorem czerwono-białym (stany północne) wyznaczono granicę dla starszych dzieci. Na obszarze niebieskim (stany południowe) odnajdą się najmłodsi. Miejsce powstania tego placu zabaw nie jest przypadkowe. Stworzono go na terenie, który po II wojnie światowej był wykorzystywany przez siły zbrojne USA.

Plac zabaw bajkowy (Märchenspielplatz)

Ten plac zabaw odkryliśmy przypadkiem wracając … z placu amerykańskiego. Są położone blisko siebie w pobliżu przystanku S-bahn Buckower Chaussee. Oprócz zamku i drewnianych postaci z bajek ma też obszar na wzgórzu z zabawami wodnymi.

Plac zabaw kryształowa wieża (Kristalturmspielplatz)

7- metrowa kryształowa wieża to malutki plac „wciśnięty” między bloki dzielnicy Kreuzberg. Tuż obok niego znajduje się znacznie większy z muralem słonia w tle (pisałam o nim szczegółowo w poprzednim wpisie). Polecam zacząć spacer po centrum Berlina właśnie od tych placów – ok. 10 minut spacerem znajduje się jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD, a Berlinem Zachodnim czyli Checkpoint Charlie oraz kolejne najbardziej znane zabytki stolicy.

Zostaw wiadomość

Dołącz do naszej listy mailingowej

    Śledź nas na Instagramie