Przejdź do
3 miejsca, które musisz odwiedzić w Parku Narodowym Gór Stołowych

3 miejsca, które musisz odwiedzić w Parku Narodowym Gór Stołowych

21 lipca, 2021 | Dolnośląskie

Góry Stołowe należą niewątpliwie do najciekawszych w Polsce. Niepowtarzalność ich budowy geologicznej była głównym powodem utworzenia na tym terenie Parku Narodowego. Przed 100 milionami lat rozciągało się tu płytkie morze. Spływające z lądu rzeki przynosiły piasek i muł, który osadzał się na dnie morskim. Przez lata materiał ten zmieniał się, stąd w przekroju widzimy występujące na przemian piaskowce oraz margle (mułowce). Po milionach lat osady przekształciły się w twarde skały, dzięki czemu powstały jedyne w Polsce góry płytowe.

Góry Stołowe stanowią wyodrębnione pasmo górskie i zajmują powierzchnię 600 km2 z czego 1/3 leży na terenie Polski. Według najpopularniejszej teorii swoją nazwę zawdzięczają płaskim jak stół wierzchołkom. Istnieje także teoria, że nazwa nawiązuje do uroczystego obiadu komisji do spraw nazewnictwa w powojennej Polsce, który odbył się na szczycie. Park dzieli na dwie części malownicza Droga Stu Zakrętów powstała w końcówce XIX wieku. Wtedy też rozwinęła się w tym rejonie turystyka. Dziś to jeden z częściej odwiedzanych parków narodowych w kraju. Wyróżnia go gęsta sieć pond 100 km szlaków pieszych oraz 150 km rowerowych. Do najważniejszych szlaków turystycznych należy odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego im. M. Orłowicza. Ja zabieram Was dziś do trzech miejsc w Górach Stołowych, które cieszą się największym zainteresowaniem. Zapewniam jednak, że jest ich dużo więcej.

Błędne Skały

Błędne Skały to zdecydowanie najbardziej popularna „atrakcja” Parku Narodowego Gór Stołowych. Na ścieżkę dostać się można idąc około godziny z dolnego parkingu (bezpłatny) lub bezpośrednio z parkingu górnego (30zł), na który w sezonie wjechać można o każdej pełnej godzinie. Obszar Błędnych Skał ma powierzchnię ok. 22 ha. To labirynt wąskich szczelin i zaułków, które dzielą bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: „Skalne Siodło”, „Okręt”. Przejście zajmuje około godziny. Wejście, tak jak w przypadku Szczelińca jest płatne i kosztuje 12 zł za bilet normalny i 6 zł ulgowy. Trasa ze względu na warunki pogodowe jest czynna jedynie w sezonie wiosenno – letnim. Atrakcyjność tego miejsca dostrzegli także twórcy filmowi, którzy wykorzystali naturalną scenerię Błędnych Skał w ekranizacji Opowieści z Narnii C.S. Lewisa.

Skalne Siodło
Okręt
Widoki z Błędnych Skał

Szczeliniec Wielki

Przypuszcza się, że po raz pierwszy Szczeliniec zdobył w 1576 r. nieznany jezuita. Świadczyć o tym ma wyryta data oraz symbol IHS na Fotelu Pradziada. Ale prawdziwy turystyczny przełom nastąpił tutaj w XIX wieku, kiedy to sołtys Karłowa Franz Pablo zainicjował budowę schodów na szczyt Szczelińca Wielkiego. Schody są tutaj do dziś, stąd podejście należy do relatywnie łatwych. Przez pierwsze 10 minut szlak wiedzie przez szpaler turystycznych kramików z pamiątkami i jedzeniem. Początek schodów to jednocześnie granica parku narodowego. Po około 40 minutach wspinaczki dotrzecie do schroniska, gdzie widoki podziwiać można z kilku tarasów widokowych.

Aby dotrzeć na sam szczyt trzeba przejść przez prowadzący do zejścia Labirynt Skalny. Nawet jeśli widzieliście już Błędne Skały, polecam odwiedzić także ten labirynt. Wejście jest płatne i kosztuje 12 zł za bilet normalny i 6 zł ulgowy. Trasa ze względu na warunki pogodowe jest czynna jedynie w sezonie wiosenno – letnim. To tutaj znajduje się najwyższy punkt Gór Stołowych zaliczany do Korony Gór Polski czyli Tron Liczyrzepy oraz symbol Szczelińca – Małpolud. Idąc w dół będziecie musieli także na chwilę wstąpić do Piekiełka czyli wąskiej i głębokiej na 25 metrów szczeliny.

Szczyt Szczelińca Wielkiego – Małpolud
Szczyt Szczelińca Wielkiego – Gadające Głowy
Skalny Labirynt – Piekiełko

Skalne Grzyby

Skalne Grzyby to leśna ścieżka dydaktyczna prowadząca pośród form skalnych przypominających maczugi, młoty czy właśnie grzyby. Trasa oznaczona jest białym kwadratem z zielonym ukośnym paskiem i rozciąga się między Karłowem a Batorowem. Dojść do niej możecie zarówno od strony Parkingu Batorówek (dojście do początku ścieżki zajmie ok. 20 minut) jak i od strony Karłowa (dojście do ścieżki zajmie ok. 40 minut). Na szlaku, którego przejście zajmuje około godziny, znajduje się 10 oznaczonych form skalnych. Polecam pobrać wcześniej mapę ze strony parku, ale formacje są także przedstawione na tablicach informacyjnych. Podczas spaceru spotkacie tutaj także wiele nieoznaczonych grzybów i innych ciekawych skalnych obiektów. Można dać się ponieść wyobraźni. Za wejście na szlak nie jest pobierana opłata.

Park Narodowy Gór Stołowych nie jest jedynym miejscem gdzie spotkać można skalne grzyby. Najsłynniejsze zobaczycie w tureckiej Kapadocji, ale „rosną” też w m.in. w Zaczarowanym Mieście w środkowej Hiszpanii czy w podparyskim Fontainebleau.

Żółw
Grzyby bliźniaki
Piętrowy Grzyb i Zamek

Pozostałe ciekawostki

Rejon Kotliny Kłodzkiej oprócz walorów przyrodniczych, nosi w sobie także ślady dziedzictwa kulturowego trzech narodów – Polaków, Czechów i Niemców. Góry stanowiły jednak skuteczną przeszkodę dla rozwoju osadnictwa, także obiekty mające wartość kulturową znajdziemy w obszarze otuliny. Zdecydowanie polecam więc zagubić się choć na chwilę w uliczkach pobliskich miasteczek np. Kłodzka, Ząbkowic Śląskich, gdzie stoi najbardziej krzywa z wież w Polsce, czy Bystrzycy Kłodzkiej.

Panorama Bystrzycy Kłodzkiej
Krzywa Wieża w Bystrzycy Kłodzkiej

W okolicach przetrwały także liczne przykłady budownictwa regionu pogranicza polsko-czeskiego. Część z nich została przeniesiona do Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego czyli Skansenu w Pstrążnej.

Na szczególną uwagę zasługuje Młyn Papierniczy w Dusznikach-Zdroju. Ten unikatowy, jedyny w Polsce i Europie Środkowej budynek z 1605 roku mieści obecnie Muzeum Papiernictwa. Nie dość, że ekspozycja jest sama w sobie bardzo ciekawa, to podczas zwiedzania organizowane są także warsztaty czerpania papieru. Ciekawostką jest, że obiekt w 2011 roku został uznany za pomnik historii co otworzyło drogę do starań o wpisanie go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Z rzeźbą terenu wiąże się najczęściej obecność wodospadów, jednak na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych nie ma ich wiele. Najbardziej znany to Wodospad Pośny, który znajduje się w północnej części parku.

Wodospad Pośny

Informacje praktyczne

Gdzie spać, gdzie zjeść

Najważniejsze ośrodki turystyczne Gór Stołowych to Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój oraz Kudowa-Zdrój. Są to jednocześnie miejscowości uzdrowiskowe, w których znajdują się pijalnie wód oraz przepięknie utrzymane parki zdrojowe. We wszystkich tych miejscowościach znajdziecie duży wybór apartamentów. My zatrzymaliśmy się w Apartamencie Słonecznym w Polanicy, która byłą dobrą bazą naszych wypadów nie tylko w Góry Stołowe, ale także po Ziemi Kłodzkiej.

Sanatorium Polonia z 1905 roku w Kudowie-Zdrój
  • Tradycyjne, bardzo smaczne potrawy zjecie w Restauracji Granicznej w Radkowie. Można tutaj także skosztować regionalnych pstrągów. Polecam.
  • W przypadku dzieci zawsze sprawdzi się też pizza lub Makaron, polecam Pizzeria Rukola w Ząbkowicach Śląskich. Byliśmy zaskoczeni , że w małym miasteczku zjeść można wyjątkowo dobre włoskie jedzenie.
  • Jeśli szukacie bardziej wykwintnej kuchni, dobrym adresem będzie restauracja w Złotym Jarze. Tutaj możecie także znaleźć niebanalny nocleg z klimatem.
Złoty Jar
Bilety i strona internetowa

Zazwyczaj aby wejść do Paku Narodowego musicie zakupić bilet wstępu. W przypadku Parku Narodowego Gór Stołowych bilet obowiązuje na trasy Błędne Skały oraz labirynt przy zejściu ze Szczelińca Wielkiego. Koszt: normalny 12zł, ulgowy 6zł, a dzieci do 7 lat bezpłatnie. Wszelkich informacji szukajcie też na stronie internetowej Parku. W zakładce turystyka znajdziecie opisy szlaków pieszych, rowerowych i ścieżek edukacyjnych wraz z podstawowymi mapkami.

Będąc w Parku Narodowym Gór Stołowych warto także skorzystać z pobliskiej atrakcji jaką jest spływ pontonowy przełomem Nysy Kłodzkiej. Gwarantuję Wam niezapomniane przeżycia.

Jeśli macie ochotę odwiedzić z nami inne Parki Narodowe i wybrać swój ulubiony, to zapraszamy do: Park Narodowy Bory Tucholskie, Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Wielkopolski Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy.

Zostaw wiadomość

Dołącz do naszej listy mailingowej

    Śledź nas na Instagramie