Przejdź do
Co warto zobaczyć w Roztoczańskim Parku Narodowym

Co warto zobaczyć w Roztoczańskim Parku Narodowym

28 października, 2020 | Lubelskie

Roztocze dzieli się na trzy główne części: wschodnie (zwane też południowym), zachodnie (zwane także lessowym) oraz najbardziej znane i atrakcyjne Roztocze środkowe, na terenie którego mieści się Roztoczański Park Narodowy. Utworzono go w 1974 roku i zajmuje powierzchnię 8483 ha z czego ponad 90% stanowią lasy. Oba te kryteria plasują go w połowie stawki jeśli chodzi o polskie parki narodowe. Teren Roztoczańskiego Parku Narodowego (podobnie jak Kampinosu) ma także charakter historyczny. Obszar Parku stanowił miejsce walk toczonych w czasie Powstania Styczniowego oraz I i II wojny światowej.

Polecam zwiedzanie parku pieszo lub na rowerach. Mimo iż przepływa tędy kilka rzek, możliwość organizacji spływów kajakowych Wieprzem istnieje jedynie w otulinie parku. Tym razem nie wybraliśmy zatem kajaków (w ten sposób zwiedzaliśmy np. Narwiański Park Narodowy), a zdecydowaliśmy się na rowery. Odkąd zakupiliśmy bagażnik rowerowy, bardzo często wybieramy tę formę zwiedzania. Wszyscy, którzy bagażnika nie mają, mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu (także dla dzieci) w samym centrum Zwierzyńca.

15-kilometrowa trasa rowerowa (Zwierzyniec/Stawy Echo – Florianka – Górecko Kościelne)

Nasza około 15-kilometrowa wyprawa to propozycja dla rodzin z dziećmi. Jeśli jesteście w stanie przejechać więcej, polecamy Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (z Kraśnika przez Zwierzyniec, do granicy w Hrebennem i dalej do Lwowa). Szlak doceniony przez National Geographic oraz przez Polską Organizację Turystyczną, która uznała go za najlepszy produkt turystyczny w 2004 roku. Jego trasa pokrywa się także częściowo z popularną trasą rowerową Polski Wschodniej czyli Green Velo.

Wjazd na ścieżkę rowerową za Stawami Echo

Stawy Echo

Stawy Echo w Zwierzyńcu to 4 sztuczne zbiorniki o powierzchni około 40 hektarów. Wczesną wiosną napełniane są wodą ze strumienia Świerszcz, natomiast zrzut odbywa się na początku listopada. Koniecznie wejdźcie nie tylko na plażę, ale także na drewniane pomosty oraz platformę widokową. Przy stawach znajduje się parking, który ze względu na tutejsze strzeżone kąpielisko jest płatny (ale tylko w sezonie letnim). Z niego wyruszamy na naszą wyprawę.

Stawy Echo
Stawy Echo

Trasa przez pierwsze kilkaset metrów biegnie po szosie, ale ścieżka jest od niej wydzielona słupkami. Już po chwili wjeżdżamy na spokojną, leśną drogę, na której obowiązuje zakaz ruchu samochodowego. Jest ona stosunkowo łatwa (bez przewyższeń i podjazdów) i bardzo bezpieczna. Po drodze przecina ją kolejowa Linia Hutnicza Szeroko­torowa, a zatrzymać się na piknik możemy np. przy Czarnym Stawie.

Czarny Staw

Florianka

Mniej więcej w połowie drogi zatrzymujemy się we Floriance. To dawny folwark Zamoyskich. Mieści się tu także Ośrodek Stajennej Hodowli Konika Polskiego, który stał się symbolem Parku. W budynku dawnej leśniczówki znajduje się tzw. „Izba leśna”, której nie udało nam się zwiedzić, ponieważ czynna jest jedynie od maja do sierpnia. Jedna z tutejszych ścieżek dydaktycznych „dendrologiczna” także nie była dostępna.

Po kolejnym pikniku ruszamy zatem dalej. Po drodze mijamy leśną galerię pozostałą po jednej z ubiegłorocznych edycji festiwalu LANDART. Jadąc wciąż leśną drogą, docieramy do Górecka Starego, gdzie na wyjeździe z lasu postawiono wiatę oraz kolejny MOR czyli miejsce obsługi rowerów. Od tego miejsca trasa wiedzie po asfalcie, przy czym jedynie ostatnie kilkaset metrów za skrzyżowaniem jest już mniej komfortowe jeśli chodzi o jazdę z dziećmi (sporo tu samochodów i jest ona kręta).

Jedna z prac w ramach festiwalu LANDART

Górecko Kościelne

W Górecku Kościelnym przyroda nierozerwalnie wiąże się z historią. W 1648 roku, według wierzeń, tutejszej ludności objawił się Św. Stanisław, który ochronił wioskę przed najazdem Kozaków. Na pamiątkę tego wydarzenia postawiono trzy kaplice: w miejscu objawienia, nad rzeką oraz w miejscu późniejszego kościoła, który wzniesiony w 1768 roku stoi do dziś. Aleją pomnikowych dębów dojdziecie do placu zabaw:) i Rezerwatu Przyrody „Szum” z niewielkimi kaskadami. Pobliską 1,5- kilometrową ścieżkę zostawiamy sobie na inną wyprawę, ponieważ naszym celem są efektowniejsze progi skalne, które można oglądać w rezerwatach „Czartowe Pole” i „Nad Tanwią”.

Kapliczka na wodzie w Górecku Kościelnym
Kościół pw. Św. Stanisława w Górecku Kościelnym

Czartowe Pole

Czartowe Pole to rezerwat krajobrazowo-leśny utworzony w 1958 roku. Mimo iż nie leży na terenie RPN, warto do niego zajrzeć. Chroni się w nim dolinę rzeki Sopot, która w tym miejscu tworzy malownicze progi skalne i niewielkie wodospady (szumy). Odgłos szumiącej wody słychać już z daleka. Rezerwat dostępny jest do zwiedzania wzdłuż 1,5 kilometrowej ścieżki dydaktycznej, której trasa nie nadaje się na rowery, ponieważ sporo na niej drewnianych kładek i mostków. Mniej więcej w połowie drogi znajdują się ruiny ordynackiej papierni z XVIII wieku. Trudno uwierzyć, że w samym środku lasu tętniło kiedyś życie gospodarcze tego regionu. Bliźniaczym do niego rezerwatem, oddalonym o 10 km, są Szumy na Tanwi, które zostały uznane za jeden z 7 cudów polskiej przyrody National Geographic w 2016 roku. Więcej pisałam o nim w relacji z naszej poprzedniej wizyty na Roztoczu.

Ruiny papierni

Zwierzyniec

Będąc na Roztoczu zajrzyjcie koniecznie do Zwierzyńca. Nazwa miejscowości pochodzi od parku ze zwierzętami utworzonego tu w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego. 350-letni okres działalności ordynacji zamojskiej (struktury gospodarczej) wywarł ogromy wpływ na te tereny. Spośród licznych zabytków, szczególną uwagę zwraca barokowy kościół na wyspie z połowy XVIII wieku ufundowany przez Tomasza Zamoyskiego. W granicach parku zachowała się także dawna rezydencja plenipotenta ordynacji, tzw. „Plenipotentówka” czyli drewniana willa, w której dziś mieści się siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego. Do cennych zabytków należą także XIX-wieczny browar, w którym jako pamiątkę;) zakupić można tutejsze piwo „Zwierzyniec” (jak się później okazało można je też kupić 2 razy taniej w sklepie spożywczym). Najmłodszym uczestnikom wyprawy polecamy w sezonie park linowy Zwierzyniec. 4 trasy – w tym najłatwiejsza od 1,1 m wzrostu – gwarantują każdemu dobrą, aktywną zabawę.

Plenipotentówka – siedziba dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego
Browar w Zwierzyńcu

Zagroda Guciów – Skansen Etnograficzny na Roztoczu

Powiedzieć o Zagrodzie Guciów jedynie skansen to zdecydowanie za mało. To miejsce, gdzie czas się zatrzymał, a jednocześnie, co niespotykane w skansenach, tętni w nim życie. Znajdziecie tu część „muzealną” czyli stodołę i chatę z XIX wieku wraz z eksponatami, obejrzycie meteoryty oraz pamiątki z czasów prehistorycznych czyli ślady zamieszkujących te tereny dinozaurów. Kiedy zgłodniejecie, można zjeść coś w gospodzie. My skusiliśmy się na reczczoniaka (wypiek z kaszy gryczanej i białego sera, który wygląda trochę jak pasztet) oraz łupcie czyli gołąbki z farszem z kaszy gryczanej i oleju konopnego. Dzieci zjadły tradycyjny żurek na żytnim zakwasie z jajkiem oraz chrzanem, a na deser pieróg z kaszy jaglanej z dżemem. W Guciowie można skorzystać także z bazy noclegowej. Jeśli dodamy do tego fakt, że Zagroda Guciów została wyróżniona jako jeden z 7 cudów Polski National Geographic w 2017 roku, to wiecie już dlaczego koniecznie trzeba tu zajrzeć podczas pobytu na Roztoczu.

Pieróg z kaszy jaglanek z dżemem – przysmak z Guciowa

Informacje praktyczne

Gdzie spać, gdzie zjeść
  • Tradycyjne, smaczne potrawy z jakich słynie Roztocze zjecie np. w Zagrodzie Guciów.
  • W przypadku dzieci zawsze sprawdzi się też pizza, polecam La Majella Oryginalna Kuchnia Włoska.
  • Okazuje się, że towarem regionalnym są tutaj także pstrągi. Pyszne ryby zjecie w gospodzie z klimatem czyli w Chacie Rybaka – Pstrąg Roztoczański.
  • Jeśli szukacie noclegu w naturalnym otoczeniu, wybierzcie Roztoczańskie zacisze w Kaczórkach – to dwa domy położone w lesie z placem zabaw i miejscem na ognisko na wyłączność.
  • Kameralny Hotel Roztocze znajdziecie w Zwierzyńcu, który jest doskonałą bazą wypadową dla wszystkich wycieczek po Roztoczu.
Bilety i strona internetowa

Pamiętajcie, że aby wejść do Paku Narodowego musicie zakupić bilet wstępu. Można je kupić online na stronie eparki. Dzienne bilety to koszt: normalny 4zł, ulgowy 4zł, a dzieci do 7 lat bezpłatnie. Warto sprawdzać na stronie parku, ponieważ podczas naszej wizyty bilet należało zakupić jedynie na ścieżkę na Bukową Górę, a trasa rowerowa była bezpłatna. Wszelkich informacji szukajcie też na stronie internetowej Parku. W zakładce turystyka znajdziecie opisy tras pieszych, rowerowych i ścieżek edukacyjnych wraz z podstawowymi mapkami (np. nasza trasa rowerowa opisana jest na stronie parku w ten sposób).

To była już nasza kolejna wyprawa na Roztocze. Jeśli chcecie zobaczyć Zamość oraz chrząszcza, który brzmi w Szczebrzeszynie czytajcie tutaj. A jeśli macie ochotę odwiedzić z nami inne Parki Narodowe i wybrać swój ulubiony, to zapraszamy do: Park Narodowy Bory Tucholskie, Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Wielkopolski Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy.

Zostaw wiadomość

Dołącz do naszej listy mailingowej

    Śledź nas na Instagramie