Przejdź do
Chełmno na weekend czyli 8 rzeczy, które musisz zrobić w mieście zakochanych

Chełmno na weekend czyli 8 rzeczy, które musisz zrobić w mieście zakochanych

30 września, 2020 | Kujawsko-pomorskie

40 km na północ od Torunia i 30 km na zachód od Grudziądza leży mało znane miasto będące perełką na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. To najbardziej romantyczne miejsce w Polsce. Od kiedy w tutejszej farze wystawiono relikwie Św. Walentego nie musisz jechać do włoskiej Werony, aby odwiedzić Miasto Zakochanych. To z resztą nie jedyne powiązanie z Włochami. Miasto podobnie jak Rzym położone jest na wzniesieniach. Jego nazwa pochodzi od słowa chełm, oznaczającego właśnie „wzgórze”. Zabieram Cię dziś na krótki spacer po Chełmnie. Przekonaj się czy warto.

1. Zmierz długość chełmińskiego pręta na Ratuszu

Spacer po miasteczku najlepiej rozpocząć na Rynku. Góruje nad nim Ratusz, będący jednym z najcenniejszych zabytków polskiego renesansu. Obecnie jest on siedzibą Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Warto obejść budynek dookoła, gdyż na jego tyłach znajduje się metalowy pręt. To tzw. Pręt Chełmiński o długości 4,35 metra, według którego wytyczono szerokość ulic przy zakładaniu miasta. W Ratuszu znajduje się także Informacja Turystyczna, w której za darmo otrzymacie mapkę z poniższymi atrakcjami.

Ratusz
Pręt Chełmiński

2. Dowiedz się dlaczego Chełmno to miasto zakochanych

Z rynku skieruj się do Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Do niedawna niewiele osób wiedziało, że od paru wieków w chełmińskiej Farze przechowywana jest relikwia św. Walentego. Od kiedy w Polsce zaczęto obchodzić „Walentynki”, władze miasta postanowiły wykorzystać to do promocji Chełmna. Skutecznie. Od kiedy 14 lutego 2002 roku po prawie 200 latach relikwia została wystawiona ponownie, w środku zimy przyjeżdża tu mnóstwo turystów.

Relikwie Św. Walentego w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

3. Sprawdź prognozę pogody w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dużo większą uwagę przykuwa wisząca metalowa głowa jelenia. Podobno jest ona higrometrem. Kiedy zwrócona jest w stronę ołtarza to możemy spodziewać się pięknej i słonecznej pogody. Gdy jeleń odwróci się w kierunku drzwi to będzie padać. Podczas naszego pobytu była akurat ustawiona bokiem czyli na niebie ani deszczu, ani słońca, co z resztą widać na zdjęciach;)

Głowa jelenia w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

4. Zobacz miasto z góry

Dla wszystkich, którzy nie posiadają drona, a chcą zobaczyć miasto z góry tradycyjnymi metodami, polecam wejść na wieżę Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Znajduje się tutaj platforma widokowa, z której podziwiać można panoramę Chełmna. Dokładnie widać mury obronne, pobliską Wisłę oraz przede wszystkim układający się w szachownicę średniowieczny urbanistyczny układ miasta.

Widok na miasto z wieży Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

5. Przespaceruj się szlakiem Europejskiego Gotyku Ceglanego

Zabytki Chełmna na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego

Spacer po mieście wytycza fragment Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. To trasa turystyczna obejmująca miasta z ceglaną architekturą gotycką w krajach położonych nad Morzem Bałtyckim– głównie w Danii, Niemczech i Polsce. Na jego chełmińskim odcinku znajduje się m.in. 6 kościołów. W większości z nich nie są już odprawiane msze. Działają one jako galerie oraz sale koncertowe i teatralne (Kościół podominikański pw. św.Piotra i św.Pawła, Kościół pw. Ducha Świętego). W pofranciszkańskim kościele pw. św.Jakuba Starego i św.Michała zwróćcie uwagę na piękne freski i witraże. Warto przejść wzdłuż murów obronnych z XIII wieku, których częścią jest Brama Grudziądzka czyli jeden z siedmiu dawnych wjazdów do miasta. Baszta Prochowa to obecnie dział Muzeum Ziemi Chełmińskiej, a Baszta Panieńska jest siedzibą Zastępu Rycerskiego. Na ulicy Klasztornej znajdziesz dawny cystersko-benedyktyński zespół klasztorny. Dziś swoją siedzibę mają tu Siostry Miłosierdzia, które pomagają chorym i niepełnosprawnym. Zazwyczaj do klasztoru można wejść i pozwiedzać. W czasie koronawirusa było niestety zamknięte. W kompleksie jest też kolejny z gotyckich kościołów pw. św.Jana Chrzciciela i św.Jana Ewangelisty.

Kościół pofranciszkański pw. św.Jakuba Starego i św.Michała
Kościół pofranciszkański pw. św.Jakuba Starego i św.Michała
Kościół pw. Ducha Świętego
Kościół podominikański pw. św.Piotra i św.Pawła
Brama Grudziądzka
Mury obronne

6. Zobacz „Krzyżaków” w miniaturze

Jeśli nie lubisz dużo chodzić, w Chełmnie także znajdziesz coś dla siebie. Warto zajrzeć do tutejszego Parku Miniatur Zamków Krzyżackich (Park Pamięci i Tolerancji). Znajdziemy w nim dziewięć makiet obiektów wybudowanych na Ziemi Chełmińskiej w XII wieku przez zakon krzyżacki, m.in. z Malborka, Torunia, Grudziądza czy mniej znane z Radzynia Chełmińskiego czy Papowa Biskupiego. Większość z nich nie przetrwała do dnia dzisiejszego. Chełmiński Park to zatem jedyne miejsce, gdzie możemy je zobaczyć. Modele są przedstawione w skali 1:30. Co najważniejsze całość zwiedza się zupełnie za darmo i nawet po zamknięciu furtki, gdyż otoczone są jedynie siatką. Warto wiedzieć, że miniatury stworzone zostały przez tych samych rzemieślników, którzy odtwarzali Polskę w Parku Miniatur w Bałtowie.

7. Usiądź na Ławeczce zakochanych

Na sam koniec spaceru nie pozostaje nam już nic innego jak tylko odpocząć. Najlepiej usiąść na ławeczce zakochanych na Nowych Plantach tuż za Bramą Grudziądzką. A po zmroku przenieść się do pobliskiego lokalnego browaru na degustację tutejszych trunków.

Ławeczka Zakochanych

8. Zobacz okoliczną panoramę

Jeżeli masz jeszcze chwilę polecam zajrzeć do dawnego Chełmna. Okazuje się bowiem, że tutejsze wzgórza, to już jego trzecia lokalizacja. Wcześniej leżało na terenie wsi Starogród. Krzyżacy zbudowali tam zamek i planowali swoją siedzibę zanim ostatecznie zdecydowali się na Malbork. Dziś po zamku nie ma już śladu. Jest za to ławeczka z widokiem na przepiękną panoramę. Być może wypatrzysz miejsce, do którego wybierzesz się w kolejną podróż?…

Informacje praktyczne

Na zwiedzenie Chełmna wystarczy kilka godzin. Parkujemy przy ulicach. Należy pamiętać, że są tu strefy płatnego parkowania. My zatrzymaliśmy się w Chełmnie na weekend w Apartamentach Chełmińskich (tuż obok Bramy Grudziądzkiej). Bardzo polecamy. Z jedzeniem trochę gorzej. Śniadanie musieliśmy zrobić sami, ponieważ w całym miasteczku nie udało nam się znaleźć kawiarni, która je serwuje. Na obiad wstąpiliśmy do Restauracji Chlebem i Solą. Choć mieści się blaszaku i z zewnątrz nie wygląda zachęcająco, to zjeść to można naprawdę smacznie.

Zostaw wiadomość

Dołącz do naszej listy mailingowej

    Śledź nas na Instagramie