Przejdź do
Las wita nas czyli gdzie do lasu pod Warszawą

Las wita nas czyli gdzie do lasu pod Warszawą

16 kwietnia, 2020 | Mazowieckie

Czasem najtrudniej jest dostrzec atrakcje turystyczne, które znajdują się tuż obok nas. Polska centralna wydaje się być szczególnie mało ciekawym rejonem turystyczno-przyrodniczym. Okazuje się jednak, że oprócz Kampinosu, odnaleźć tu można całkiem sporo plenerowych ciekawostek. Zapraszam Was zatem do „leśnej kąpieli”. To dosłowne tłumaczenie nazwy japońskiej terapii drzewami shinrin-yoku, która przynosi wymierne korzyści dla zdrowia, m.in. działa pozytywnie na skołatane nerwy czy wzmacnia odporność.

Lasy Sękocińskie

Las położony w widełkach między drogą krajową numer 7, a S8. Ze względu na bliskość tras szybkiego ruchu, trzeba się w niego trochę zagłębić, aby nie słyszeć szumu samochodów. Kilkaset metrów od parkingu wchodzimy na powstałą w 2012 roku ścieżkę dydaktyczną. Jest ona w całości utwardzona, co ułatwia przemieszczanie się np. rowerem. Spacer umilić sobie można czytając informacje umieszczone na tablicach dydaktycznych, a na końcu znajduje się kilka zabawek edukacyjnych dla dzieci.

Gdzie zaparkować: Parking Leśny ul. Braci Leśnej na trasie 721

Lasy Magdalenka

Na wschód od drogi krajowej numer 7 znajdziemy kolejne 500 ha obszarów leśnych stanowiących część Lasów Chojnowskich. To głównie bory sosnowe, które porastają śródlądowe wydmy stwarzające odrobinę „nadmorski” klimat. Znajdziecie tu wiele ścieżek spacerowych i rowerowych, a dzieci z pewnością zaciekawią licznie wystające korzenie drzew. Dodatkowo tuż przy parkingu pobawić się można na nowoczesnym (i przeważnie pustym) placu zabaw lub spędzić czas na polanie rekreacyjnej.

Gdzie zaparkować: Górki Piaskowe (ul. Brzozowa, Magdalenka)

Rezerwaty Młochowskie

Jadąc trasą S8 na południe dojeżdżamy do okolic Młochowa, gdzie w przepięknym rozległym parku, znajduje się cenny zespół pałacowy wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku.

Gdzie zaparkować: Zespół Pałacowy Młochów

Do parku przylega las, którego częścią są aż dwa rezerwaty przyrody: Młochowski Grąd i Młochowski Łęg. Lasy zwane Młochowskimi znajdują się jednak trochę dalej, w okolicach Podkowy Leśnej, o czym pisałam całkiem sporo tu. Skrajem rezerwatu przebiega zielony szlak turystyczny oraz ścieżka edukacyjno-ekologiczna „Leśna Ostoja”. A na jego południowym krańcu znajduje się grupowy pomnik przyrody: 50 dwustuletnich modrzewi polskich osiągających wysokość 40 m.

Gdzie zaparkować: Staw przy ul. Młynowej, Krakowiany

Rezerwat przyrody Skulski Las

To zdecydowanie las mało komercyjny:) W zasadzie nie znajdziecie tu nic ciekawego … prócz samego lasu. Rezerwat ten to około 300 ha kompleksu drzew liściastych, głównie grądu i olsu. Co wyróżnia go spośród innych? Całe poszycie pokryte jest tysiącem malutkich zawilców, także już na początku wiosny jest tu bardzo zielono. Przez rezerwat przebiega tylko jedna trasa turystyczna Skuły – Żelechów, która stanowi część Szlaku Chełmońskiego.

Gdzie zaparkować: ul. Ekologiczna/ul. Strażacka, Skuły

Bolimowski Park Krajobrazowy

To utworzony w latach 80-tych park krajobrazowy na granicy województw mazowieckiego i łódzkiego. Jest położony trochę dalej od Warszawy (ok. 40 minut drogi samochodem), ale zrobił na nas zdecydowanie najlepsze wrażenie. Zapewne dzięki swojej ogromnej przyrodniczej różnorodności. Przez środek puszczy meandrami przepływa rzeka Rawka, której woda miejscami przybiera kolor turkusowy. Wiosną i latem jest to miejsce popularnych spływów kajakowych. Ze względu na silny nurt nie jest to rzeka polecana na spływ z dziećmi. Jeśli szukacie miejsc na spływ rodzinny, polecamy Pilicę, Wkrę, Liwiec lub dla bardziej zaawansowanych Świder. W bezpośrednim sąsiedztwie parku znajdują się również zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie oraz park romantyczny w Arkadii. Ten kierunek to zdecydowanie nie tylko pomysł na spacer, ale też na dłuższą weekendową wyprawę.

Gdzie zaparkować: Parking leśny (wiata) w pobliżu Joachimów-Mogiły

Czy las można opisać słowami? Czy można ten klimat oddać na zdjęciu? Dla mnie las to przede wszystkim chwila wytchnienia oraz wspólnie spędzony czas. W tym trudnym czasie pozostaje nam TYLKO TYLE … a może to AŻ TYLE. W Polsce jest 9 mln hektarów lasów, wystarczy dla każdego!

Komentarzy (2)

Zostaw wiadomość

Dołącz do naszej listy mailingowej

    Śledź nas na Instagramie