Przejdź do
Podróż w czasie czyli TOP 5 skansenów na Mazowszu

Podróż w czasie czyli TOP 5 skansenów na Mazowszu

23 września, 2020 | Mazowieckie

Wakacje na wsi to jedno z piękniejszych wspomnień dzieciństwa. Pamiętacie skakanie ze stogów siana, mleko prosto od krowy, kury i gęsi chodzące po podwórku i beztroskę długich godzin spędzanych na świeżym powietrzu? Czy w dzisiejszych, pędzących czasach możemy choć na chwilę przenieść się w takie miejsce? Otóż nie wszystko stracone! Podróż w czasie możemy odbyć odwiedzając coraz liczniej powstające parki etnograficzne, zwane potocznie skansenami. Słowo „skansen” pochodzi od pierwszej wystawy plenerowej utworzonej w 1891 r. w Sztokholmie, która powstała na szwedzkiej wyspie Djurgarden w miejscu dawnego szańca (po szwedzku – skansen). Ze względu na różnorodność kulturową, w Polsce jest kilkadziesiąt skansenów. Dziś zabieram Was na wycieczkę po skansenach Mazowsza.

Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej jest jednym z większych tego typu obiektów w Polsce. Powstało w 1976 r. i znajdziemy w nim budownictwo ludności zamieszkującej Radomskie. Zestawiono tu około 80 obiektów, w tym wiejskie zagrody, w których ku radości najmłodszych zwiedzających, mieszkają prawdziwe zwierzęta. Uwagę starszych przyciągają m.in. kościół z Wolanowa, chałupa biedniacza z Bartodziejów, remiza z Antoniowa czy zespół wiatraków i zespół dworski z trzema dworkami. Ważną częścią skansenu jest edukacja przyrodnicza. Przez teren muzeum, wzdłuż rzeki Ko­sówki, wiedzie ścieżka przyrodnicza. Dzieciom spodoba się tutejszy plac zabaw. Przypomina mi trochę drewniane cuda, których całe mnóstwo znajdziecie w Berlinie.

 • Radom położony jest w odległości ok. 100 km od Warszawy.
 • Zwiedzanie skansenu kosztuje 14 zł za bilet normalny, 8 zł – ulgowy. Na na jego terenie znajduje się spory parking, dodatkowo płatny.
 • Muzeum czynne jest cały rok. Wszelkie informacje znajdziecie na www.muzeum-radom.pl.
 • Na dokładne zwiedzanie przeznaczyć trzeba kilka godzin.
 • Tradycyjne budownictwo ludności zamieszkującej Radomskie
  Zespół wiatraków na terenie Muzeum Wsi Radomskiej
  Kościół z Wolanowa
  Drewniany plac zabaw na terenie Muzeum Wsi Radomskiej

  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

  Skoro odwiedzamy skanseny Mazowsza, w zestawieniu nie mogło zabraknąć Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Na jego terenie odtworzono typową dla wsi mazowieckiej wieś rzędową, w której skład wchodzi 11 zagród włościańskich. W skansenie znajdziemy wiatrak z Rębowa oraz osiemnastowieczny drewniany kościół przeniesiony z miejscowości Drążdżewo niedaleko Przasnysza. Jest tu także zespół dworski z parkiem krajobrazowym.

 • Sierpc położony jest w odległości ok. 150 km od Warszawy i 80 km od Torunia.
 • Zwiedzanie skansenu kosztuje 18 zł za bilet normalny, 14 zł – ulgowy, ale dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. Na na jego terenie znajduje się spory parking w cenie biletu.
 • Muzeum czynne jest cały rok. Wszelkie informacje znajdziecie na www.mwmskansen.pl.
 • Na dokładne zwiedzanie przeznaczyć trzeba kilka godzin.
 • Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach

  Łowickie wycinanki i kolorowe stroje ludowe zna chyba każdy. Zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego poznać możecie w Łowickim Parku Etnograficznym w Maurzycach, który do zwiedzania został udostępniony w połowie lat 80-tych. Obecnie znajduje się tu ponad 40 obiektów, m.in. w charakterystycznym, niebieskim kolorze powstałym przez zmieszanie wapiennej farby i błękitnego barwnika lakmusowego sprowadzanego w XIX wieku na tereny Mazowsza z Włoch. Mapkę skansenu znajdziecie na www.muzeumłowicz.pl. Na teren skansenu przeniesiony został drewniany kościół Wysokienic z XVIII wieku, wiatrak „koźlak” ze Świeryża. Zrekonstruowano tu także budynek straży pożarnej na wzór strażnicy ze Złakowa Borowego.

 • Maurzyce położone są w odległości ok. 70 km od Łodzi i 100 km od Warszawy. Łatwo dojechać z autostrady A2.
 • Zwiedzanie skansenu kosztuje 10 zł za bilet normalny, 6 zł – ulgowy, dzieci do lat 3 wchodzą za darmo. Na na jego terenie znajduje się spory parking w cenie biletu.
 • Muzeum czynne jest cały rok, ale od listopada do marca można je zwiedzać tylko na zewnątrz, co kosztuje 4 zł. Wszelkie informacje znajdziecie na www.muzeumłowicz.pl.
 • Na zwiedzanie przeznaczyć trzeba co najmniej godzinę.
 • Zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego
  Wnętrze chałupy z terenu dawnego Księstwa Łowickiego
  Wiatrak „koźlak” ze Świeryża
  Drewniany kościół Wysokienic z XVIII wieku
  Budynek straży pożarnej na wzór strażnicy ze Złakowa Borowego

  Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

  Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim nazwałabym prawdziwą perełką pośród tego typu obiektów. Znajdziemy tu zabudowania typowe dla Olędrów czyli osadników z Fryzji i Niderlandów, którzy w XVI-XVII wieku zakładali wzdłuż Wisły i jej dopływów wsie w Prusach Królewskich. Filia Muzeum Mazowieckiego w Płocku powstała dopiero w październiku 2018 roku. Wszystko zaczęło się od zakupu w 2013 roku działki z budynkami nieczynnego kościoła ewangelicko – augsburskiego wybudowanego w 1935r. i szkoły podstawowej. Na terenie znajdował się również cmentarz. Obecnie na terenie Skansenu można zobaczyć także kilka innych typowych dla osadnictwa olenderskiego zabudowań, m.in. langhoff czyli budynek łączący część mieszkalną ze stodołą i oborą. To tutaj poznamy pochodzenie słowa sabotaż. Nazwa ta wzięła się od butów – sabotów, których w XIX wieku we Francji i Belgii protestujący robotnicy używali do unieruchamiania maszyn.

 • Wiączemin Polski położony jest ok. 25 km od Płocka i 100 km od Warszawy.
 • Zwiedzanie skansenu jest darmowe, a na jego terenie znajduje się spory (także darmowy) parking.
 • Muzeum czynne jest cały rok, a wszelkie informacje znajdziecie tu.
 • Na zwiedzanie wystarczy około pół godziny.
 • Langhoff czyli budynek łączący część mieszkalną ze stodołą i oborą
  Zabudowania typowe dla Olędrów

  Skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy

  Niewielki skansen (trzy zagrody) we wsi Granica koło Kampinosu został utworzony w 1990 r. jako jedna z pierwszych tego rodzaju placówek w polskich parkach narodowych. Znajdziemy tutaj zanikłe drewniane budownictwo ludowe Puszczy Kampinoskiej. Skansen stanowi jedynie niewielki fragment planowanego tu niegdyś Parku Etnograficznego. Doskonałym uzupełnieniem wizyty będzie spacer ścieżką dydaktyczną „Skrajem puszczy”, na której znajdziemy także drewnianą kładkę, Aleję Trzeciego Tysiąclecia czyli aleję dębów posadzonych tu w maju 1999 roku oraz najstarszy obszar objęty ścisłą ochroną w Puszczy Kampinoskiej.

 • Granica położona jest na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w odległości ok. 40 km od Warszawy.
 • Zwiedzanie skansenu jest darmowe, znajduje się tutaj także duży bezpłatny parking.
 • Muzeum czynne jest cały rok, a wszelkie informacje znajdziecie tu.
 • Na zwiedzanie wystarczy około pół godziny.
 • Drewniane budownictwo ludowe Puszczy Kampinoskiej
  Drewniane budownictwo ludowe Puszczy Kampinoskiej

  Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej

  Głównym obiektem Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej jest modrzewiowy dwór z 1743 roku. W roku 1988, kompletnie zniszczony został zakupiony przez prywatnych właścicieli Marię i Marka Kwiatkowskich, którzy rozpoczęli jego gruntowną odbudowę. Po odrestaurowaniu i urządzeniu, w 1993 roku, w 250 rocznicę istnienia dworu nastąpiło uroczyste otwarcie i nadanie mu rangi muzeum. W tej chwili na terenie muzeum znajduje się już kilkanaście drewnianych obiektów charakterystycznych dla regionu siedleckiego.

  • Wieś Sucha, położona nad rzeczką Kostrzyń (dopływ Liwca) w odległości ok. 80 km od Warszawy.
  • Zwiedzanie skansenu kosztuje 6 zł za bilet normalny, 5 zł – ulgowy, 4 zł trzeba dopłacić za możliwość robienia zdjęć, bezpłatny parking.
  • Muzeum czynne jest cały rok (oprócz poniedziałków), a wszelkie informacje znajdziecie tu.
  • Na zwiedzanie potrzeba około godziny.
  Budownictwo regionu siedleckiego
  Budownictwo regionu siedleckiego

  Zostaw wiadomość

  Dołącz do naszej listy mailingowej

   Śledź nas na Instagramie