Przejdź do
Spływamy Świdrem

Spływamy Świdrem

2 czerwca, 2020 | Mazowieckie

Z niecierpliwością wyglądaliśmy coraz dłuższych i cieplejszych wiosennych wieczorów. Po odwiedzeniu wszystkich pobliskich lasów nie mogliśmy doczekać się aż powrócimy także nad, a właściwie na wodę. Na Mazowszu znaleźć można wiele ciekawych tras kajakowych – mniej lub bardziej urozmaiconych. Spływ to atrakcja dostępna cenowo i fizycznie właściwie dla każdego. Tym razem wybraliśmy Świder. Czy po trzech poprzednich spływach Pilicą, Liwcem i Wkrą coś jeszcze mogło nas zaskoczyć? Otóż mogło. Przekonajcie się sami.

Rzeka

Świder jest prawym dopływem Wisły o długości ok. 90 km. Bieg rzeki jest kręty i ma liczne zakola. Nurt jest dość szybki, a miejscami tworzą się poprzeczne niskie progi rzeczne. W 1978 roku, 41-kilometrowy odcinek Świdra od wsi Dłużew do ujścia został uznany za rezerwat przyrody. W tym miejscu na Wiśle znajduje się także inny ciekawy rezerwat przyrody Wyspy Świderskie. Właśnie ten niecodzienny krajobraz czyni to miejsce atrakcyjnym na spływy kajakowe.

Trasa spływu

Trasa naszego spływu rozpoczynała się w na wysokości Woli Karczewskiej i wiodła rzeką przez 11 km aż do Radiówka. Określono ją jako „turystyczną” dla wszystkich grup wiekowych i rzeczywiście nie była zbyt trudna. Jednak w porównaniu do naszych poprzednich spływów zdecydowanie bardziej wymagająca. Już po kilkuset metrach zaskoczyło nas powalone przez bobra drzewo, którego nijak nie dało się opłynąć. Trzeba było opuścić pokład kajaków i przenieść je lądem. Okazało się, że to także dobra okazja na mały piknik;)

Kolejny postój zrobiliśmy po przepłynięciu około 1/3 trasy czyli na plaży za wiszącym mostem. Takich miejsc postojowych jest przy rzece naprawdę sporo, więc tylko od Was zależy gdzie będziecie chcieli się zatrzymać. Pikników, moczenia stóp w wodzie i radosnego biegania po plaży nigdy dość. W dalszej drodze czekały na nas jeszcze dwa mosty. Pierwszy, mniejszy, obok którego znajduje się sklep. W razie potrzeby zawsze można w nim zrobić małe zakupy. Ostatni most to droga S17, która wyznacza około 2/3 kajakowej trasy.

Do końca spływu obyło się już bez większych przygód;) Jedynie dwa zawiśnięcia na kamieniach i kilka postojów na mieliznach, także wysiadka z kajaka była jeszcze kilkukrotnie niezbędna. Zdecydowanym plusem był jednak absolutny brak innych spływających. Być może ze względu na fakt, że wybraliśmy piątek. Spotkaliśmy za to bobra, wiewiórki i mnóstwo kaczek! Polecam zatem dni powszednie, ponieważ podobno w słoneczny weekend robią się na rzece zatory.

Minimalny czas przepłynięcia tej trasy to ok. 2 godziny. Z dziećmi zajmuje to jednak zazwyczaj znacznie dłużej, nam około 4 godzin. Jeśli zatem jest to Wasz pierwszy spływ, szczególnie z dziećmi, wybierzcie raczej łatwiejszą rzekę lub krótszą trasę na Świdrze, np. 8 km z Kopek do Radiówka. Po spływie można także na polanie rekreacyjnej zorganizować ognisko.

10 rad dla początkujących, czyli co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem spływu kajakowego z dziećmi

  1. Pływaj ze sprawdzonymi wypożyczalniami kajaków. Zawożą na miejsce gdzie rozpoczynamy, informują o stanie wody w rzece, ewentualnych przeszkodach, ciekawych punktach na biwak. My tym razem wybraliśmy KAYAKSSWIDER i polecamy!
  2. Pamiętaj, aby dziecko było zawsze w kapoku. Sam miej go na sobie (nawet jeśli umiesz pływać) – jesteś przykładem dla swojego dziecka:)
  3. Zastanów się czy Twojemu dziecku potrzebne jest wiosło. My dla starszaka (10 lat) wiosło bierzemy, dla młodszego dziecka (5 lat) nie jest ono konieczne.
  4. Dziecko miej w kajaku przed sobą i nigdy nie wychodź z kajaka pierwszy. Jeśli kajak odpłynie, ty wrócisz do dziecka stojącego bezpiecznie na brzegu, a dziecko do Ciebie niekoniecznie.
  5. Zawsze zabieraj komplet ubrań dla dzieci na zmianę. Najlepiej zostaw w samochodzie, tak aby po skończonym spływie mogli się przebrać. Ubranie oczywiście dostosowane do pogody (kurta przeciwdeszczowa, strój kąpielowy itp.)
  6. Miej ze sobą klapki lub sandały, być może będziesz musiał wysiąść z kajaka, aby ominąć przeszkodę lub przybić do brzegu.
  7. Komórki, aparaty fotograficzne, pieniądze i dokumenty zabezpiecz w wodoszczelnych opakowaniach. Na inne rzeczy także warto mieć nieprzemakalne torby, ale my pływamy ze zwykłym plecakiem i to też jest ok.
  8. Wsiadaj i wysiadaj z kajaka ustawionego dziobem w górę rzeki, przybijaj do brzegu pod prąd.
  9. Zwracaj uwagę na powierzchnię wody przed sobą. Zmarszczki, fale najczęściej informują o podwodnych przeszkodach, które trzeba omijać.
  10. Miej respekt przed wodą.

Jeśli macie ochotę popłynąć inną rzeką polecam nasze trasy na Pilicy Przybyszew-Brzeźce, Pilicy Zakościele-Mysiakowiec, Liwcu oraz Wkrze.

Zostaw wiadomość

Dołącz do naszej listy mailingowej

    Śledź nas na Instagramie