Przejdź do
Szlakiem wysp na Pilicy

Szlakiem wysp na Pilicy

24 września, 2020 | Łódzkie

Spływ kajakowy to ciekawa i bezpieczna opcja na spędzenie aktywnego, rodzinnego weekendu na łonie natury. Kluczowy jest wybór rzeki, którą spływamy. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z kajakami, Pilica jest właśnie dla Ciebie. To najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły. Rzeka ta ma naturalne koryto, a meandrując wśród łąk tworzy liczne zakola i wysepki. Nazywana „autostradą” wśród rzek, jest dość szeroka. Jej łagodny nurt powoduje, że wystarczy jedynie sterować kajakiem, który niesiony płynie sam. Na odcinku, który pokonaliśmy tym razem, czyli 11 km Zakościele – Mysiakowiec, nie trzeba było ani razu przenosić kajaka. (Odcinek 15 km Przybyszew – Brzeźce znajdziecie tu) Mijaliśmy za to wiele fajnych miejsc do kąpieli. Jednym słowem to raj dla kajakarzy z dziećmi. Przekonajcie się sami.

Trasa spływu Zakościele – Mysiakowiec

Jeden z ładniejszych krajobrazowo odcinków Pilicy czyli 11 km Zakościele – Mysiakowiec zwany jest także Szlakiem Wysp. Jest ich nad tym odcinku, mniejszych lub większych, około 30. Trasa zaczyna się przy Willi Amber w miejscowości Zakościele. Brzeg rzeki jest ładnie zagospodarowany, mijamy liczne przystanie oraz wisząca kładkę. Dalej Pilica nabiera nieco dzikości. Mniej więcej w połowie trasy na lewym brzegu mieści się Rezerwat Przyrody Żądłowice. To idealne miejsce z wiatą na piknik. Dwie bardzo duże wyspy najlepiej opłynąć z lewej strony, przemieszczamy się wtedy w szpalerze drzew. Spływ kończymy w zatoczce po prawej stronie rzeki tuż za mostem drogowym w Mysiakowcu. Natura widziana z perspektywy rzeki dostarcza nam zupełnie innych wrażeń niż podczas spaceru lub wycieczki rowerowej.

Most wiszący na wysokości miejscowości Zakościele
Przejście przez rzekę na wysokości miejscowości Zakościele

Informacje praktyczne

Kajaki można wypożyczyć z przystani Willa Amber. Jej właściciel jest organizatorem dorocznego Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego Pilica Zachwyca. O rzece wie wszystko! Koszt wypożyczenia jednego kajaka to 70 zł, w tym wiosła, kapoki oraz transport powrotny kajaków i osób z Mysiakowca do Zakościela. Czas pokonania tego odcinka (bez dłuższych postojów) to około 2 godzin. Jeśli macie ochotę na odrobinę więcej adrenaliny w kajaku polecam spływ Świdrem lub Drawą. Wkra i Liwiec są tak jak Pilica doskonałe dla początkujących kajakarzy. Moje subiektywne 10 rad dla początkujących kajakarzy, czyli wszystko powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem spływu z dziećmi znajdziecie tu.

Dodatkową atrakcją po spływie może być zwiedzanie ruin zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku. Od potopu szwedzkiego zniszczony zamek nie był restaurowany przez ponad 300 lat. Mury stały się źródłem kamienia dla okolicznej ludności, w tym materiałem do umacniania brzegów Pilicy. Od 2007 roku ruiny zamku zostały objęte planami odbudowy oraz rekonstrukcji.
W Inowłodzu znajduje się także ufundowany przez Bolesława Krzywoustego Kościół św. Idziego z XII wieku.

Kościół św. Idziego w Inowłodzu

Zostaw wiadomość

Dołącz do naszej listy mailingowej

    Śledź nas na Instagramie