Przejdź do
Karmnik 2.0 – jak mądrze dokarmiać ptaki

Karmnik 2.0 – jak mądrze dokarmiać ptaki

8 stycznia, 2019 | W wolnej chwili

Choć po świętach aura nie wskazywała na nadejście „prawdziwej zimy”, poszłam do składziku po karmnik dla ptaków. Z dumą pomyślałam, że w tym roku nie damy się zaskoczyć chłodom jak drogowcy. Jednak jak zobaczyłam karmnik, powiało smutkiem. Jaki ptak chciałby zjeść w takim domku? Karmnik ma już kilka lat. Zbudował go dziadek z moim synem. Kilka starych listew, które akurat były w składziku, dwie płyty i trochę gwoździ. Prosta, wydawałoby się niezniszczalna, konstrukcja. A jednak, kilka zim zrobiło swoje.

Początkowo mieliśmy zbudować nowy karmnik. Po chwili dyskusji padł jednak pomysł, aby odnowić ten, który mamy. Często działamy w myśl zasady: nie marnuję – wykorzystuję. Farby zostały jeszcze od wiosny, kiedy malowaliśmy domek dla dzieci w ogrodzie. Papier ścierny też był pod ręką.

Pracy było z tym trochę więcej niż zakładaliśmy. Najpierw szlifowanie. Nawet dziury w dachu zostały „fachowo” zaszpachlowane. Na sam koniec malowanie. Tę przyjemność oddaliśmy już dzieciom. Efekty naszej pracy możecie ocenić sami.

I najważniejsze. Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą.

1. Dokarmianie ptaków powinno rozpocząć się dopiero z pojawieniem się mrozu i śniegu. Ptaki potrzebują naszej pomocy, kiedy mają utrudniony dostęp do pożywienia. Może już niedługo, ze względu na ocieplenie klimatu, nasze karmniki nie będą im wcale potrzebne (?).

2. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków, powinniśmy robić to systematycznie przez całą zimę.

3. Ustawiamy karmnik w miejscu osłoniętym od wiatru. Najlepiej, by blisko był jakiś krzew lub drzewko, w którym ptaki mogłyby się schronić.

4. Ważne, by karmik był przestrzenny, żeby ptaki mogły do niego swobodnie wlatywać i szybko wylatywać w sytuacji ewentualnego zagrożenia.

5. Karmnik systematycznie czyścimy np. przelewając wrzątkiem. Można też wysypać ziarna na wymienialną podłogę.

6. Nie karmimy ptaków chlebem ani resztkami. Przetworzona żywność zawiera duże ilości soli i sztucznych dodatków, które są szkodliwe dla ptaków. Najlepsze jest naturalne pożywienie, jak ziarna zbóż, nasiona słonecznika, pestki dyni, płatki owsiane lub jęczmienne, a nawet rodzynki.

Komentarzy (2)

Zostaw wiadomość

Dołącz do naszej listy mailingowej

    Śledź nas na Instagramie