Przejdź do
Przewodnik po parkach linowych w i pod Warszawą (12 parków linowych)

Przewodnik po parkach linowych w i pod Warszawą (12 parków linowych)

25 września, 2019 | Mazowieckie

Kiedy zaczyna się czas szkolny, a na zewnątrz wciąż jeszcze ładna pogoda, warto pomyśleć o wypoczynku na świeżym powietrzu. Nie zawsze jednak mamy czas na weekendową wyprawę. Kiedy więc „zwykły” plac zabaw nie jest już dla naszego dziecka aż tak atrakcyjny, fajną alternatywą wydaje się park linowy. My w sezonie jesiennym i wiosennym jesteśmy tam częstym gościem, bo to idealne miejsce, żeby aktywnie spędzić czas z dzieckiem. Opisywałam już znane nam parki linowe w większości miast, które odwiedziliśmy (Berlin, Poznań, Trójmiasto, Tomaszów Mazowiecki). A przecież to parki w Warszawie i okolicach są nam najbardziej znane. Oferta jest bardzo bogata (7 parków), dostosowana dla maluchów, starszaków, a także dorosłych. Mam nadzieję, że nasz subiektywny przewodnik będzie pomocny. Miłego czytania… znaczy wspinania;)

Przed wejściem na trasę parku linowego dziecko odbywa szkolenie. Podstawową umiejętnością, którą musi opanować dla bezpieczeństwa jest właściwe przepinanie między przeszkodami. Rodzice bardzo często mają większe obawy niż samo dziecko. Warto jednak zachęcić je do tego typu aktywności, ponieważ przejście trasy to dla nich najczęściej nie tylko super zabawa, ale także zdobycie pewności siebie i nie lada osiągnięcie! Ja stojąc na dole zawsze podążam za dzieckiem, przypominam o bezpieczeństwie, słucham czy karabinki dobrze „zakliknęły”, a jednocześnie dopinguję, że świetnie dają sobie radę:). Ale moja najważniejsza reguła to … przestrzeganie reguł narzuconych przez park. Są one ustalane dla bezpieczeństwa naszych dzieci więc warto się do nich dostosować. Jeśli zatem park linowy wpuszcza na określoną trasę dzieci od 120 cm wzrostu, a nasze dziecko ma „już przecież” 118 cm, to po prostu poczekajmy aż podrośnie:) Będzie się wtedy czuło pewniej. My także będziemy spokojniejsi, że trasa jest dostosowana do jego możliwości fizycznych i bez problemów sobie na niej poradzi.

PARK LINOWY WWW LICZBA TRAS CZY DLA MAŁYCH DZIECI?
Park linowy Ursus Park linowy Ursus 3 TAK – od 3 lat, brak kryterium wzrostu
Tarzanek Ursynów Tarzanek Ursynów 3 TAK – od 3 lat, brak kryterium wzrostu
Park linowy Bielany Park linowy Bielany 5 TAK – od 3 lat, brak kryterium wzrostu, trasa osiatkowana
High position Bemowo High position Bemowo 3 NIE – od 130 cm
Park linowy Powsin Park linowy Powsin 4 NIE – od 120 cm
Park linowy Łomianki Park linowy Łomianki 2 NIE – od 120 cm
Park linowy nad Wisłą Park linowy nad Wisłą 3 TAK – od 4 lat, brak kryterium wzrostu
Park linowy Podniebny cyrk w Julinku Park linowy Podniebny cyrk w Julinku 9 TAK – 3 trasy od 4 lat
Park linowy Wesoła Park linowy Wesoła 3 TAK – od 3 lat, brak kryterium wzrostu
Park Linowy Zalesie Górne Park linowy Wesoła 4 TAK – brak kryterium wzrostu, trasa osiatkowana
Park Linowy Pomiechówek Park linowy Pomiechówek 3 TAK – brak kryterium wzrostu, trasa osiatkowana
Stacja Grawitacja Stacja Grawitacja 1 NIE – dla maluchów trampoliny

Park linowy Ursus

Park jest położony przy stadionie OSIR Ursus, a przeszkody umieszczone są pośród parkowych drzew. Od tego parku zaczynaliśmy naszą przygodę z „nieosiatkowanymi” parkami linowymi. Jest on jak najbardziej przeznaczony dla małych dzieci, nawet już od 3-go roku życia. Należy jednak pamiętać, że przejście trasy wymaga od dziecka przepinania między przeszkodami i nie każdy trzylatek to zrozumie lub będzie miał wystarczająco sprawne rączki. Przeszkody są kolorowe i atrakcyjne dla maluchów (np. deskorolka, beczka, kredki).

Liczba tras – 3 trasy – nie ma limitów wzrostu

 • Łatwa, przeszkody na wysokości 1,5 metra
 • Trudna, przeszkody na wysokości 1,5 metra (nie wiem czemu nazwana jest trudną, w ocenie naszych dzieci przeszkody są jedynie odrobinę trudniejsze od tych, na trasie łatwej)
 • Wysoka, przeszkody na wysokości 5 metrów

Park linowy Tarzanek Ursynów

Park jest „sieciówką” Ju-huu. Jest położony miejsko, w Parku Przy Bażantarni, ale przeszkody umieszczone są pośród parkowych gęstych drzew. Dodatkowym atutem jest fantastyczny plac zabaw oraz kawiarnia w pobliżu. Park jest jak najbardziej przeznaczony dla małych dzieci (od 3 roku) i jest bardzo podobny do Parku w Ursusie.

Liczba tras – 3 trasy – nie ma limitów wzrostu

 • Zielona, przeszkody na wysokości od 1 do 3 metrów
 • Niebieska, przeszkody na wysokości od 1 do 3 metrów (teoretycznie jest trudniejsza niż zielona, w praktyce są bardzo podobne i nasza pięciolatka przechodzi przez obie trasy)
 • Fioletowa, przeszkody na wysokości 5 metrów

Park linowy Bielany

Park jest położony pośród drzew, w gęstym parku. Natomiast przeszkody nie są zawieszone na drzewach, a na specjalnych palach. Dla mnie minusem był bardzo głośny szum z pobliskiej Wisłostrady. Dzieciom to zupełnie nie przeszkadzało;) Park posiada trasę osiatkowaną (od 3 lat), także jak najbardziej nadaje się nawet dla najmłodszych zwolenników tego typu atrakcji. Przeszkody na trasie osiatkowanej nie są trudne, a jednocześnie na tyle ciekawe (koła ratunkowe, basen z piłkami, pajęczyna), że podobały się nawet naszej pięciolatce.

Liczba tras – 5 tras

 • Niebieska , osiatkowana, dla dzieci od 3-ego roku życia, maksymalny wzrost uczestnika to 120cm
 • Junior (od 120 cm), przeszkody na wysokości 1,5 metra, w tym dwie tyrolki
 • Średnia I (od 130 cm), przeszkody na wysokości 5 do 7 metrów, w tym „tyrolka” o długości 50 m
 • Średnia II (od 140 cm), przeszkody na wysokości 3 do 8 metrów, o podwyższonym stopniu trudności
 • Wysoka (od 150 cm), przeszkody na wysokości 8 do 10 metrów, zjazd tyrolski o długości 120 m

Park linowy High Position Bemowo

Park jest położony pośród drzew w gęstym parku. Wspinając się po przeszkodach widzimy fosę Fortów Bema. Dodatkowym atutem jest fantastyczny plac zabaw oraz kawiarnia w pobliżu. Park nie jest przeznaczony dla małych dzieci, aczkolwiek poziom przeszkód na trasie najłatwiejszej (od 130 cm) nie jest trudny. W zasadzie nie rożni się on trudnością od parków w Ursusie lub na Ursynowie. Jedyną różnicą jest wysokość liny, do której się wpinamy. Stąd narzucony jest minimalny limit wzrostu dziecka.

Liczba tras – 3 trasy

 • Łatwa (od 130 cm), przeszkody na wysokości 0,5 metra do 2 metrów, w tym dwie małe tyrolki
 • Średnia (od 150 cm), przeszkody na wysokości do 8 metrów, w tym 75 metrowa tyrolka
 • Trudna (od 150 cm), wymaga sporej siły fizycznej, raczej nie jest przeznaczona dla dzieci

Park linowy Powsin

Park jest położony pośród drzew w gęstym lesie. Dla mnie jego położenie było fenomenalne, ponieważ podczas kiedy dzieci zdobywały kolejne przeszkody ja naprawdę czułam się jak na spacerze w lesie. Park i jego przeszkody zrobiły na mnie najbardziej „naturalne” wrażenie i zdecydowanie tym wyróżnia się spośród innych parków. Przygoda w nim jest trochę jak wspinaczka po drzewach. Park nie jest przeznaczony dla bardzo małych dzieci, aczkolwiek poziom przeszkód na trasie najłatwiejszej (od 120 cm) nie jest trudny. Jedyną przeszkodą dla jej pokonania przez małe dzieci jest wysokość liny, do której się wpinamy. Stąd narzucony jest minimalny limit wzrostu dziecka.

Liczba tras – 4 trasy

 • Superkid (od 120 cm)
 • Odkrywca
 • Adrenalina
 • Extreme

Park linowy Łomianki

Park jest położony w lesie. Położeniem przypomina park w Powsinie, natomiast przeszkody są tu mniej „naturalne”, bardziej kolorowe i przykuwające uwagę dla dzieci. Park nie jest przeznaczony dla małych dzieci, aczkolwiek poziom przeszkód na trasie najłatwiejszej (od 120 cm) nie jest trudny. W zasadzie nie rożni się on od trudności parków w Ursusie lub na Ursynowie. Jedyną przeszkodą dla jej pokonania przez małe dzieci jest wysokość liny, do której się wpinamy. Stąd narzucony jest minimalny limit wzrostu dziecka. W parku mają powstawać trasy dla mniejszych dzieci. A dużym walorem parku jest fakt, że w sezonie 2020 jest bezpłatny.

Liczba tras – 2 trasy (powstają nowe)

 • Łatwa (od 120 cm)
 • Standard (od 150 cm)

Park linowy nad Wisłą

Park jest położony nad Wisłą. Ze wszystkich tras, nawet najniższej, rozpościera się przepiękny widok na warszawską starówkę. Trasa wysoka jest dość trudna i ograniczenie wzrostu (od 140 cm) trzeba powiązać z dodatkowym, subiektywnym kryterium oceny sprawności fizycznej dziecka.

Liczba tras – 3 trasy

 • Niska (od 4 lat), przeszkody na wysokości 1,5 metra
 • Średnia (od 130 cm), przeszkody na wysokości od 3 do 5 metrów
 • Wysoka (od 140 cm), wymagana duża sprawność fizyczna

Park linowy Podniebny cyrk w Julinku

Park położony jest w Kampinoski Parku Narodowym. Wizyta w nim jest więc idealnym pretekstem do kontaktu z przyrodą. Oprócz parku linowego na terenie Parku Rozrywki Julinek znajdziecie także wesołe miasteczko, mini golf, strefę dmuchańców, ścianki wspinaczkowe dla najmłodszych oraz plac zabaw. Niestety wstęp na teren parku jest płatny, a dodatkowo zapłacić trzeba za korzystanie z parku linowego. Na trasach przeznaczonych dla najmłodszych dzieci zastosowano system asekuracji ciągłej, tzn. bez przepinania między przeszkodami dający gwarancję bezpieczeństwa.

Liczba tras – 9 tras

 • Mały magik, Wesoły klaun, Sprytny żongler, dla dzieci od 4-ego roku życia, nie ma kryterium wzrostu, trasy zawieszone nisko nad ziemią, także rodzic może pomagać dziecku
 • Młody akrobata, Adrenalina, Cyrkowa biesiada (od 8 lat), wysokość asekuracji 130 cm
 • Gibki gimnastyk, Szalony monocyklista (od 8 lat), wysokość asekuracji 150 cm
 • Zwinny linoskoczek (od 8 lat), wysokość asekuracji 162 cm

Park linowy Wesoła

Park Linowy Wesoła przeznaczony jest dla dzieci od 3 lat i nie ma w nim limitów wzrostu. Oczywiście dziecko musi być dość sprawne fizycznie, dosięgać ręką przepinania i rozumieć, że w jaki sposób bezpiecznie się przepinać między przeszkodami. Istnieje także możliwość przejścia trasy z dzieckiem, co dla początkujących lub trochę bardziej wystraszonych dzieci jest idealną okazją, aby w bezpiecznych warunkach z rodzicem nabrać odwagi i spróbować. W parku przejść można trzy trasy z bardzo atrakcyjnymi i urozmaiconymi przeszkodami. Jest deskorolka, skok tarzana i oczywiście ukochane przez dzieci tyrolki.

Liczba tras – 3 trasy – nie ma limitów wzrostu

 • Fioletowa, 14 przeszkód na wysokości 1,5 metra
 • Czerwona, 13 przeszkód na wysokości 2 metrów (nie wiem czemu nazwana jest trudną, w ocenie naszych dzieci przeszkody są jedynie odrobinę trudniejsze od tych, na trasie łatwej)
 • Extreme, przeszkody na wysokości 6 metrów, wstęp od 135 cm wzrostu

Park linowy Zalesie Górne

Park Linowy Zalesie znajduje się w okolicach Piaseczna i jest przede wszystkim przepięknie położny w sosnowym lesie. Mimo obecności drzew i krzaków, właściciele dbają, aby nie było w nim komarów co mogłaby znacznie „utrudniać” przejście. Całość znajduje się na terenie dawnego PRL-owskiego ośrodka wczasowego  i oprócz park linowego oferuje wiele innych rodzinnych atrakcji (m.in. rowery wodne, miasteczko filmowe, otwarty basen, tor wakeboard). Nas z całej oferty przekonuje jedynie park linowy, pozostałe rozrywki sprawiają wrażenie, że pozostały w minionej epoce;)

Liczba tras – 4 trasy – nie ma limitów wzrostu

 • Pikuś, 8 bardzo łatwych przeszkód na trasie osiatkowanej bez limitu wzrostu
 • Żółta, 13 przeszkód na wysokości 1,5 metra, od 120 cm wzrostu
 • Czerwona, 13 przeszkód na wysokości 2 metrów, od 130 cm wzrostu
 • Niebieska, 13 przeszkód na wysokości 6 metrów, wstęp od 140cm wzrostu

Park Linowy Pomiechówek

Park Linowy Pomiechówek znajduje się na terenie kompleksu przyrodniczego Park Dolina Wkry. Można tutaj nie tylko skorzystać ze wspinaczki po linowych przeszkodach, ale także odbyć unikalny spacer specjalnymi pomostami zawieszonymi w koronach drzew. Kładka ma ok. 200 metrów długości i rozwieszona jest pomiędzy gniazdami zawieszonymi na wysokości od 2,5 do 6,8 m. Koszt takiego spaceru to 5zł/osoba. Wzdłuż rzeki biegnie także ścieżka przyrodnicza, na której znajdziemy łąkę motyli, drewniany plac zabaw z uwielbianą przez dzieci tyrolką oraz wiaty z przepięknymi ilustracjami Emilia Dziubak z kultowej książki pt. „Rok w lesie”. Jeżeli chcecie skorzystać ze wszystkich atrakcji Pomiechówka, zarezerwujcie co najmniej kilka godzin. Jeżeli lubicie klimat rzek polecam spływ kajakowy tutejszą Wkrą. To jedna z bardziej malowniczych rzek Mazowsza, która idealnie nadaje się na spływ z dziećmi.

Liczba tras – 3 trasy – nie ma limitów wzrostu

 • Maluch – 11 przeszkód, trasa osiatkowana
 • Średnia – 14 przeszkód (od 130 cm wzrostu)
 • Standard – 15 przeszkód (od 160 cm wzrostu)

Stacja Grawitacja

Jedyny w zestawieniu park linowy pod dachem. 39 przeszkód o różnym stopniu trudności można pokonać na wiele sposobów. Są one zawieszone dość wysoko więc przejście trasy wymaga sprawności i odwagi (w szczególności, że pod trasą skaczą i biegają ludzie). Na miejscu jest także ścianka wspinaczkowa oraz park trampolin, także zabawa gwarantowana na długie godziny. Czas oczekiwania rodzice umilić mogą sobie w kawiarni.

Liczba tras – 1 trasa – 39 przeszkód i wiele możliwości przejścia

Zostaw wiadomość

Dołącz do naszej listy mailingowej

  Śledź nas na Instagramie