Przejdź do
10 pomysłów na Kampinos

10 pomysłów na Kampinos

24 października, 2020 | Mazowieckie

Czy to możliwe, że drugi co do wielkości Park Narodowy w Polsce znajduje się tuż na obrzeżach stolicy? Możliwe i chciałoby się rzec, że takie cuda tylko w Polsce, ale okazuje się, że ten fenomen dotyczy także afrykańskiej Kenii, gdzie park narodowy położony jest tuż obok Nairobi. Kampinoski Park Narodowy zajmuje powierzchnię 38 544 ha. Został utworzony w 1959 roku, w roku 2000 wpisano go na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. Wyznaczono w nim setki kilometrów szlaków pieszych oraz 150-kilometrowy kampinoski szlak rowerowy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych i często najbardziej wymagających turystów wytyczono także 9 ścieżek dydaktycznych. W poniższym wpisie znajdziecie szczegółowe informacje (długość ścieżki, czy ścieżka zatacza pętlę, czy ma kładkę, czy nadaje się na rower, gdzie zaparkować i jak dojechać komunikacją miejską). Do tego mnóstwo zdjęć i garść atrakcji w pobliżu każdej z nich. Nie od dziś przecież wiadomo, że nie samym lasem i drzewami mały człowiek żyje.

Ścieżka Skrajem Puszczy – skansen, drewniana kładka i spacer z alpakami

W mojej ocenie jest to najciekawsza ścieżka Kampinosu. Startujemy na parkingu leśnym w Granicy i także tutaj kończymy. Już w latach 30. utworzono na tym terenie jeden z pierwszych rezerwatów przyrody. Na 4 kilometrowym szlaku znajdziemy jednak nie tylko las i przyrodę, ale także pamiątki historyczne m.in. utworzony w 1990 roku Skansen budownictwa puszczańskiego (więcej o skansenach na Mazowszu przeczytacie we wpisie Wszystkie skanseny Mazowsza). Idąc dalej wchodzimy na drewnianą kładkę, którą zapewne pokochają wszystkie dzieci. Polecam także spacer tutejszą Aleją Trzeciego Tysiąclecia czyli aleją (jeszcze małych) dębów posadzonych tu w maju 1999 roku.

długość: ok. 4 km
ścieżka zatacza pętlę
parking w Granicy
atrakcje w pobliżu: skansen, drewniana kładka

Skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy

Jeśli sam spacer nie wydaje Wam się tak bardzo atrakcyjny, zawsze można na niego zabrać nietypowego zwierzaka! W pobliskim gospodarstwie „A Może Alpaka” w Bułankach mieszkają cztery alpaki. My spacerowaliśmy z Dziwaczkiem i Gadułką. To łagodne, cudowne w kontakcie z dziećmi zwierzęta, które bardzo często wykorzystuje się także w terapii. Godzinny spacer był dla nas nie tylko świetną zabawą, ale także ciekawym doświadczeniem i totalnym oderwaniem od rzeczywistości. Aby zdobyć ich zaufanie trzeba okazać sporo spokoju. Jest to zatem niezwykła okazja, aby zostawić stres w domu;) Pamiętajcie, że trzeba się wcześniej zapisać. Wszystkie szczegóły znajdziecie na facebookowej stronie @AmozeAlpaka. Terminy bywają odległe, ponieważ alpaki mogą odbyć tylko kilka spacerów dziennie. Koszt to około 100 PLN.

Ścieżka Doliną Roztoki – park rozrywki i park linowy w Julinku

To jedna z krótszych ścieżek Parku. Jej długość to ok. 1,5 km. Będzie zatem idealna dla najmłodszych, ponieważ można ją pokonać w 30 minut. Ścieżka zaczyna się na parkingu leśnym w Roztoce i zatacza pętlę. Po drodze znajdziemy siedem tablic edukacyjnych, na których poznamy tutejszy ekosystem oraz wydmowy krajobraz. Wydmy Parku są uznane za jeden z lepiej zachowanych kompleksów wydm śródlądowych w skali Europy. Wydmy są z resztą jednym w punktów na prawie każdej ze ścieżek wytyczonych w Kampinosie. Podczas spaceru podziwiać możemy także malownicze łąki. Zapewne wiosną i latem wygląda to dużo lepiej, natomiast i jesienią można zachwycić się ich ogromną, „niekończąca się” przestrzenią. Spacer kończymy idąc wzdłuż Kanału Zaborowskiego, gdzie znajdują się miejsca żerowania bobrów.

długość: ok. 1,5 km
ścieżka zatacza pętlę
parking w Roztoce
atrakcje w pobliżu: Park Rozrywki Julinek

W odległości 5 km od ścieżki w samym sercu puszczy znajdziecie Park Rozrywki Julinek. Gwarantuję, że każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie: lunapark, ścianki wspinaczkowe, ogromne dmuchańce, plac zabaw i pole do mini golfa. Znajduje się tutaj także jeden w większych parków linowych Mazowsza „Podniebny cyrk”. Do dyspozycji dzieci i dorosłych aż 9 tras (w tym 3 dostępne już od 4 roku życia). To atrakcja, w której spędzić można cały dzień. (Więcej o wszystkich parkach linowych w Warszawie i w pobliżu przeczytacie w naszym subiektywnym przewodniku małego Tarzana).

Park Rozrywki w Julinku

Do starego dębu – Dziupla w Truskawiu

Ścieżka wiedzie przez największy obszar ochrony ścisłej parku „Sieraków”. Jak sama nazwa wskazuje celem jest stary 200 letni dąb stojący na polanie zwanej Pichlówka (od mieszkającego tu kiedyś strażnika Pichla). My przejechaliśmy ją na rowerach i idealnie się do tego nadaje. Jeśli macie ochotę na dłuższą rowerową wycieczkę polecam 20-sto kilometrową trasę (Dziekanów Leśny – Stary Dąb – Restauracja Dziupla w Truskawiu, Polana rekreacyjna Pociecha – Muzeum Pamięci Palmiry – Droga Palmirska – Dziekanów Leśny). W Dziupli zjecie pyszne sezonowe dania – jesienią warto skusić się na dynię, która w tym miejscu odmieniana jest przez wszystkie potrawy występujące w karcie. Przy okazji Pociechy warto wspomnieć, że na terenie parku istnieje 12 polan wypoczynkowych wyposażonych w wiaty i ławki, na których możliwe jest organizowanie pikników i ognisk. Pamiętajcie, że każde użycie ognia wymaga uzyskania specjalnej zgody.

długość: ok. 3,7 km
ścieżka nie zatacza pętli
parking w Dziekanowie Leśnym
atrakcje w pobliżu: Restauracja Dziupla w Truskawiu, polana rekreacyjna Pociecha
możliwość dojazdu z Warszawy komunikacją ZTM (linia 708)

Ścieżka dydaktyczna „Do starego dębu”

Wokół Palmir – spotkanie z historią

Jest to ścieżka przyrodniczo – historyczna. Na jej trasie ścieżki bogactwo przyrody przeplata się z historią związaną z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej, które rozgrywały się m.in. w Kampinosie. Trasa kończy się przy cmentarzu w Palmirach, przy którym znajduje się przepiękny, nowoczesny budynek Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry. Oba te miejsca robią ogromne wrażenie, także warto się zastanowić, czy Wasze dzieci są już gotowe na spotkanie z tą historią.

długość: ok. 1,7 km
ścieżka zatacza pętlę
parking przy Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry
możliwość dojazdu z Warszawy komunikacją ZTM (linia 800)

Wokół Opalenia – bardzo długa drewniana kładka

Ścieżka wiedzie wokół jeziorka Opaleń. Wydawać by się mogło, że to właśnie jeziorko będzie największą atrakcja tego spaceru. Nic bardziej mylnego. Dla nas najciekawszym okazał się punkt 6 ścieżki czyli „Grunty porolne”. Nazwa nie zapowiada nic ciekawego, a okazuje się że ukrywa się tutaj bardzo długa drewniana kładka. Podczas wędrówki warto zwrócić uwagę na „Motylowe łąki”. Przy odrobinie szczęścia spotkacie tu rzadkie gatunki motyli dziennych.

długość: ok. 3,7 km
ścieżka zatacza pętlę
parking Wólka Węglowa
atrakcje w pobliżu: plac zabaw, bardzo długa drewniana kładka
możliwość dojazdu z Warszawy komunikacją ZTM (linia 701, 708, 110)

Ścieżka dydaktyczna „Wokół Opalenia”
Miejsce Jeziorka Opaleń

Do Karczmiska – plac zabaw i drewniane kładki

Początek ścieżki umiejscowiony na polanie, gdzie znajduje się także plac zabaw dla dzieci. Ścieżka prowadzi zarówno przez łąkę, grąd, łęg, las bagienny oraz bór sosnowy, więc znajdziecie na niej cały przekrój Kampinosu.

długość: ok. 2,3 km
ścieżka nie zatacza pętli
parking w Truskawiu
atrakcje w pobliżu: plac zabaw, kilka drewnianych kładek
możliwość dojazdu z Warszawy komunikacją ZTM (linia 708)

Ścieżka dydaktyczna „Do Karczmiska”

Wokół Bieli – magiczny klimat lasu

Ścieżka wiedzie wokół obszaru ochrony ścisłej „Biela”, o niezwykle zróżnicowanej rzeźbie terenu. Chociaż my przejechaliśmy ją rowerem to z mniejszymi dziećmi może to być problematyczne ze względu na wiele wspinaczek i przewyższeń po drodze. Ścieżka prowadzi głownie przez bory sosnowe. W końcowym fragmencie, w obszarze ochrony ścisłej „Wilków”, znajdziecie także lasy olchowe i zarośla wierzbowe.

długość: ok. 4,4 km
ścieżka zatacza pętlę
parking leśny przy schronisku ZHP w Starej Dąbrowie

Ścieżka dydaktyczna „Wokół Bieli”

Przez Wilczą Górę – kolejka wąskotorowa

Według mnie ta ścieżka jest sama w sobie najmniej interesująca i najbardziej oddalona od Warszawy (około godziny drogi samochodem). Co jednak podnosi jej atrakcyjność o 1000%;) to fakt, że ma swój początek przy końcowej stacji kolejki wąskotorowej w Wilczych Tułowskich.

długość: ok. 2,5 km
ścieżka zatacza pętlę
parking przy końcowej stacji kolejki wąskotorowej w Wilczych Tułowskich
atrakcje w pobliżu: Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

W sezonie (maj – październik) można tutaj dojechać pociągiem retro z pobliskiego Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie Warto też odwiedzić samo muzeum. Znajdziecie w nim ponad 150 jednostek taboru wąskotorowego. W salach wystawowych obejrzycie ciekawe kolekcje dokumentujące codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

Jeśli macie ochotę warto zajrzeć też do położonej w pobliżu Żelazowej Woli, która znana jest przede wszystkim jako miejsce urodzin Fryderyka Chopina. Co do wizyty w domu rodzinnym kompozytora, w którym mieści się muzeum, mam pewne wątpliwości. 23 zł za bilet normalny, 14 zł za ulgowy to całkiem sporo jak na wizytę w dwóch pilnie strzeżonych i zagrodzonych, nieinteraktywnych izbach. Wizyta w samym parku (7 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy) i pyszna kawa i ciastko w tutejszej kawiarni to jednak punkt obowiązkowy.

Miejsce urodzin Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Do Kampinoskiego Parku Narodowego nie obowiązują bilety wstępu. Wszystkie szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Jeśli macie ochotę odwiedzić z nami inne lasy na Mazowszu polecam szczegółowy wpis „Las wita nas”, w którym znajdziecie 5 fajnych pomysłów na wycieczki do lasu w okolicach Warszawy.

Chodźcie z nami – szukajcie kolejnych wpisów z Parków Narodowych Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Park Narodowy Bory Tucholskie, Roztoczański Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Wielkopolski Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy. Możecie też wybrać swoją drogę. Polska jest naprawdę piękna.

Zostaw wiadomość

Dołącz do naszej listy mailingowej

    Śledź nas na Instagramie